Çilek ve Çikolata

Fresa y chocolate

1993

Ortalama Puanı: 6.1

Öykü

David devrimci, ön yargılı, komünist bir üniversite öğrencisi. Bir gün çikolatalı dondurmasının keyfini çıkarırken, çilekli dondurma tercih eden, hayatın tadını çıkaran, eşcinsel sanatçı Diego tarafından rahatsız edilir. Diego, David'den hoşlanır ve fotoğraflarını göstermek bahanesiyle onu evine davet eder. Diego evde fotoğrafları ararken, David'in dikkatini bir takım yasaklanmış yabancı kitap çeker. Diego'nun yabancı bir elçiliğin yardımlarıyla düzenlenecek olan bir sanat segisine yardım ettiğini öğrenir. Yasak kitaplar ve Diego'nun faaliyetlerinin devrim karşıtı olduğunu düşünerek doğru devrimci kardeşi Miguel'e koşar, gördüklerini bir bir anlatır. Miguel, Dieogo'yu suça bulaştırmak ister ve David'i kanıt toplamaya Diego'nun evine gönderir. Yasak kitapları, kaçak viskileri nereden temin ettiği ve yasadışı elçilik ilşkileri hakkında bilgi toplamak için David Diego'yla görüşmeye başlar. Fakat bu görüşmeler amacından sapar ve David ile Diego beklenmedik bir dostluk kurar.

Notlar:

 • 1994 yılı Berlin Film Festivali'de Gümüş Ayı ödülü kazanmış.
 • 1995 yılında Goya ödülü, Sundance Film Festivali'nde özel jüri ödülü almış ve en iyi yabancı film dalında Oscar'a aday gösterilmiş.

İzleyenler ne demiş?

 • Hönk

  Film güsel de gastede "kahkaha bombardımanı" yazıyodu bi gittim en fazla 5 espri vardı kafayı yedim. Güldürü filmi diodu haa. Hadi star falam olsa anlıcam koskoca Cumhuriyet yaw!!! Ehehe en baştaki sahneler güel filmde.
  Puan: 5
 • harbiden haa

  yaw komik momik diil..alakası yok..öle bi film işte afişe bakıp kanmayın..zaten pek bi şi ifade etmeyen bi afiş..gidin bi bakın ama komik olmasını umut etmeyin..öölesine bi gidin bakalım ne varmış..zaten konu da ööle geyik bi konu..sıradan falan..ama cok merak ettiysenis gidin..ben karışamam..hakkım yok yane..eh işte bi film..yapcak bi şi yoksa gidin..komik diil ama bilin de...
  Puan: 5
 • ıyı yaa

  yanı sonucta cok ıyı bır fılm degıl sadece ıyı. cok bırsey beklemeyın bır ıkı tane hos esprı var oyuncular ıyı(ozellıkle gay olan)senaryo bayaa ıyı kubayı son derece guzel anlatıyor.ozellıkle devrımcı bır kısının aynı zamanda nasıl fasıst olabılecegını ,fanatıklıgın neyın ustune olursa olsun bır sekılde ırkcılıga yolacabılecegını gosteren mantık ıyıydı
  Puan: 7
 • Komedi Filmi Değil ki Bu!

  E tabi umduğunuzu bulamazsınız. Komedi filmi diye, Kübalı eşcinsel bir sanatçının kendini ifade etmesine olanak verilmemesinin anlatıldığı bir filme gitmişsiniz. Üstelik rejimin hem yanında, hem de karşısında duran bir film. Bunları bilerek gitseydiniz hiç hayal kırıklığına uğramazdınız.
  Puan: 7
 • ...

  Kesinlikle çok güzel bi film. Haftalardır gitmek istiyodum bi türlü gidememiştim. Cuma akşamı gitim. Alkazarda hala oynuyo sakın kaçırmayın bi de bahariyede oynuyo galiba.
  Puan: 8
 • iğrenç

  tam anlamı ile iğrenç başka birşey denemez
  Puan: 1
 • harika

  İnsan ilişkileri üzerine yapılmış en muhteşem filmlerden biri. Espri arayıp az güldük diyen zavallılar konudan muhaf tabi!
  Puan: 10