Dönüşüm

Switchback

1997

Ortalama Puanı: 4.3

Öykü

Kamyonunun içi çıplak kadın posterleriyle donanmış emekli demiryolu işçisi Bob, genç otostopçu Lane'i Texas'tan Utah'a götürmek için arabasına alır. İkisi de garip adamlardır ve aralarında dostane bir ilişki başlar. Texas'ın Amarillo kasabasında bir dizi cinayetler işlenir. Seçimlere hazırlanan bölge şerifi Buck Olmstead cinayetleri çözmek için araştırmaya girişir. Şerif bir yandan cinayetleri araştırırken diğer yandan seçimlerle ve polis şefi Jack ile uğraşır. Jack de, Buck da cinayetleri kendi lehinde kullanmak ister. Birden kasabaya FBI ajanı Frank LaCrosse çıkagelir. Frank kasabada işlenen cinayetlerin bir yıldır peşinde olduğu katil tarafından işlendiğine emindir. Bundan iki ay önce katil Frank'in oğlunu kaçırmıştır. FBI, araştırmayı fazla kişiselleştirdiği ve saplantı haline getirdiği için Frank'i davadan almıştır. Zaten katil de bu yüzden Frank'in oğlunu kaçırmıştır. FBI'ın onu davadan alacağını ve Frank'in peşini bırakacağını düşünmüştür fakat Frank oralı olmaz. Katil kaçar, Frank kovalar.

Notlar:

 • Konunun karışık anlatımı, senaryonun seyirci için hazırladığı bilmecelerden kaynaklanıyor. Yönetmen istemiş ki filmi izleyelim, izlerken düşünelim, katili tahmin edelim ama tahminimiz yanlış çıksın. Filmi paralel kurgu ve beklenmedik bir sonla da bezemeden edememiş.

İzleyenler ne demiş?

 • ilk olmak..

  Aslinda burayi boyle ciftlik gibi gorunce dayanamadim,onlarca filme yazdim zuxxinin sayfasinda ama hic ilk olmak nasip olmamişti.. Katil kim falan gibi seylerden hoslaniyorsaniz ve yapicak hic bir isiniz yoksa gidin gorun derim.Ama eski bir film ve cok cok tatmin de etmiyor...
  Puan: 4
 • DEFALARCA YAPILAN HATALAR

  İLK BAŞTA OYUNCULARA BAKARAK GİTTİÐİM BU FİLM GERÇEKTEN DE TAM BEKLEDİÐİM ÇİZGİDE ÇIKTI.ÇÜNKÜ TARZ ÇOK ESKİYDİ VE NE OLACAÐINIDA TÜRÜ BİLENLER AZ BUÇUK TAHMİN EDİYORLARDI.SERİ CİNAYETLER İŞLEYEN BİR KATİLİMİZ VE ONUN HER AHREKETİNİ BİLİYORMUŞÇASINA TAKİP EDEN FBI AJANIMIZ, OKADAR KLASİK Kİ BU FİLMİN NEDEN YAPILDIÐINI HALA ANLAMIŞ DEÐİLİM.OLSA OLSA MAZİYE BİR SAYGI DURUŞU NİTELİÐİN DE ESPİRİLİ BİR YAKLAŞIM OLABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.İNANIN FİLM O KADAR AÐIR İŞLİYOR Kİ İLK YARI VE İKİNCİ YARININ ORTALARINA KADAR RESMEN UYUDUM DİYEBİLİRİM.ANCAK MASAL YERİNE KOYUP ; ZAMANINIZ VAKTİNİZ VE DE EN ÖNEMLİSİ BOŞA HARCAYACAK PARANIZ VARSA MUTLAKA GİDİN DİYORUM.AMA ``FAZLA`` DEMİYORUM HİÇ BİR ŞEY BEKLEMEYİN BU FİLMDEN.OLABİLİR DENNIS QUAID YA DA DANNY GLOVER HAYRANIYSANIZ O NA DİYECEÐİM BİR ŞEY YOK.VE SON OLARAK``ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ ,ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ``DİYOR VE İZLEMEK İSTEYEN ARKADAŞLARA HAYIRLI SEYİRLER DİLİYORUM...
  Puan: 3
 • Donuşum = Fargo

  Baktım Fargo ya cok benziyor(çok değilsede birazcık) uyuyup kalmışım...
  Puan: 4
 • NE KADERSİZİM

  yaa bu hafta bana güsel filmsyretmek nasip olmyacak mı allasen?
  Puan: 4
 • Dennis tek bir sahnede güldü,yazık!

  filme dünyadaki en güzel gülen aktörü görmeye gittim,hiç gülmedi!eh bizde filme daldık,bir ara öyle dalmışım ki hangisi katil diye bile merak etmedim...eh!
  Puan: 6
 • Off çok sıkıcı yaaaaa...

  Dennis Quaid`i çok severim.. Ama bu filmde seyirciye haksızlık yapılmış.. Seyirciyi uyutmayın ya:)) ..Kötü değl belki ama çok sıkıcı al sana 5 puan:)
  Puan: 5