Bayan Daisy'nin Şoförü

Driving Miss Daisy

1989

Ortalama Puanı: 9.2

Öykü

Atlanta'da yaşayan Musevi dul araba kullanmayacak kadar yaşlanmıştır. Oğlu, annesi için bir şoför tutmakta ısrar eder, 50'li yıllarda bu; siyah şoför anlamına gelmektedir. Hayatındaki en ufak değişikliği reddeden yaşlı kadın, bu fikre de pek olumlu yaklaşmaz ancak şoför, oğlu tarafından işe alınmıştır. Önceleri yaşlı kadın, şoförün kendisini hiçbir yere götürmesine izin vermez. Şoför, tatlı dili ve zerafetiyle yaşlı kadının gönlünü kazanmaya başlar. İkili arasında yirmi yıl sürecek tatlı bir arkadaşlık başlar.

Notlar:

 • Alfred Uhry'nin oyunundan sinemaya uyarlanmış.
 • 1990'da dokuz dalda Oscar'a aday gösterilmiş. En iyi film, en iyi kadın oyuncu, en iyi makyaj ve en iyi senaryo ödüllerini almış.

İzleyenler ne demiş?

 • iki yaşlı insana ağlamak isteyenler için....

  Bu film şu an ki film tercihlerimiz arasında pek iyi bir yerde olamayabilir. Çünkü iki yaşlı insanın dostluğunu konu alıyo.Bazılarına sıkıcı gelebilir.Buna rağmen ben Tandy'nin çizdii huysuz yaşlı kadın karakterine çok güldüm.Gerçekten oldukça sevimli espriler var.Ama ööle kahkahalarla gülünebilecek bi film diil. Gülümsetebilenlerden. Yalnız en sonunda o çok zeki yaşlı kadının bunamasına aklım ermedi bi türlü. Acınacak bi durum.
  Puan: 7
 • Mükemmel

  ben daha öncede izlemiştim uykusuz kalma adına yeniden izleyeceğim bence klasikleşmiş bir filim kaçırmayın
  Puan: 10