Basit Bir Plan

A Simple Plan

1998

Ortalama Puanı: 5.9

Öykü

Yılbaşı arifesinde, küçük bir kasabada Hank, büyük kardeşi Jacob ve Jacob'un kankası Lou, üzeri karlarla kaplanmış bir uçak enkazı bulurlar. Enkazın içinde ölü bir pilot ve nimet gibi bir çanta dolusu para vardır. 4 milyon doların üzerindeki bu nakit parayı işsiz, güçsüz, aylak aylak dolaşan Jacob ve arkadaşı almak ister. Hank'in ise toplum bilinci daha fazla gelişmiş, ezik erkek kardeş olarak ikna edilmesi gerekir, ve edilir de. Sıra Hank'in karısı Sarah'a gelir. O da ahlak ve fazilet kurallarına saygılı, onurlu bir kadın olarak paranın geri verilmesini ister. Bir tutam parayı masasının üzerinde görünce onun da ikna olması çok zor olmaz. Fakat paranın geri kalan kısmını geri koymayı ve enkazın keşfedilmediği izlenimini yaratmayı teklif eder. Oy birliğince bu plan kabul edilir. Artan parayı enkazın bulunduğu yere götürürlerken, Jacob birden ortaya çıkan bir komşuya aşırı tepki gösterir ve planın cılkı çıkmaya başlar. Kanlar dökülür, yalanlar söylenir, güvenler sarsılır. Basit insanların bu kadar basit dahi olsa bazı planların içine hiç girmemeleri gerektiği, ana fikir olarak karşımıza çıkar.

Notlar:

 • 1999'da en iyi senaryo ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilmiş filhakika muvaffak olamamış.
 • Scott B. Smith'in romanından sinemaya uyarlanmış.
 • Yönetmen karlı çekimlerde ne yapacağını bilememiş, yardımına Fargo'nun emekçileri Coen Kardeşler yetişmiş.

İzleyenler ne demiş?

 • gitmek gerek

  Puan: 5
 • Sıktı

  Adamlar artık senaryo bulamıyo.Saçma
  Puan: 2
 • Uyarması benden...

  Eğer canınız sıkılmak istiyorsa ve kötü bir film izlemek istiyorsanız ben ne diyebilirimki?
  Puan: 1
 • Yok

  Haftanin en iyisi olmak icin oldukca kotu... Gerilim yok, komedi yok, dram yok, bi bk yok.
  Puan: 2
 • Ben beğendim

  Biraz Fargo kokuyor ama onun kadar iyi değil, ama yine de fena film değil. 'Bilinçli' karı-kocanın hali görmeye değer.
  Puan: 7
 • SAKIN GİTMEYİN!

  Film çok kötü,bunu anlamak için boşa para vermeyin!:(((
  Puan: 1
 • Gayet guzel..

  Gayet guzel yine guzel halkim iki seyi biribirine benzemtekteki hunerini kullanarak fargo'yu cakmiş..Ama gayet icerikli bir film buldum ben sıkılanların sıgırlıgına veriyorum..Billy bob thornton cok iyi ..Tekrar hayran etti..Gayet yalin ve insana bir mutluluk terifi yaptirarak basliyor ..Neyse beni dinlerseniz gorun derim ama sizin keyfiniz ..
  Puan: 10
 • Matrix rezaletini unutmak için iyi bir firsat, mutlaka izleyin.

  İnsana ruhundaki karanlık tarafı da hatırlatan ve kendinizi sorgulamanızı sağlayacak güzel bir film. Sinema denildiğinde yalnızca "aksiyon" anlayanlar hariç herkese tavsiye ediyorum. Yönetmenin; kış,kar ve hayvanlar gibi doğal unsurları çok güzel kullanarak başarılı bir sembolik anlatım tarzı yakaladığını da belirtmeliyim. Özellikle karlı arazilerin uzak çekimleri, Danny Elfman'ın abartısız ve yalın müziği eşliğinde gayet etkileyiciydi. Ayrıca oyuncuların hepsi karakterlerini çok güzel özümsemişlerdi ve her türlü duyguyu en ufak bir hataya düşmeden canlandırabiliyorlardı. Özellikle Bill Paxton ve Billy Bob Thornton'u takdir ettim. Yukarıda olumsuz yorumlarını okuduğunuz arkadaşların, Matrix'i asrın filmi olarak nitelendirenler ile aynı şahıslar olduğunu sanıyorum ve onlara acil şifalar diliyorum...
  Puan: 8
 • A lot can happen in the middle of nowhere

  İnsanı uyuz eden karlı ortamlar konusunda Fargo'yla akraba olan filmde oyuncuların hemen hepsi gerçekten çok iyi. Tempo namına pek bişey yok, zaten yönetmenin beceriside düşük bir tempoda bu kadar ilginç bir film yapabilmek. Arkadaşların topunu kutluyorum. Sinema kültürü arada bir piyasa Amerikan filmi seyretmek olanların uzak durmasını öneriyorum. Bu arada Matrix'te o kadar kötü değildi !!!
  Puan: 8
 • Soğuk, beyaz, güzel...

  Açın kapısını buzdolabınızın...Sıcak bi soğukluk sarsın sizi...Haa pardon buzdolabı reklamını yazmıyomuyduk? Tamam geyiği kesiyoz. Oldukça iyi bi film, hatta şahsım adına beni o pek bi benzetildiği Fargo'dan daha çok çektiğini sööleyebilirim. Filmde (neredeyse) delirme sürecinin yavaş yavaş aktarılması çok zekice. Veriyom 9 puanımı, gitmeyen bi pişman, beenmeyen 29870!
  Puan: 5
 • gayet gusel

  Puan: 7
 • CIKMAMAK ICIN KENDIMI ZOR TUTTUM

  abi olmaz ya cok kotu iste sirf kar var etrafta daaha oncede buz vardi bu tip bi sIKICI filmde gitmeyin
  Puan: 2
 • sakın gitmeyinn

  berbat bi filmdi.. ben artık bu kadar kötü bi film olabileceğini düşünememiştim para ve cinayet üzerine bi film hani olurda bu kadar olmaz bence...
  Puan: 1
 • Fena değil

  Film arasıra sıksa da oyunculuk ve olayların gelişimi işi kurtarıyor.Yalnız bir sorun daha var,filmde oyuncuların sesini yükseltmek için kullanılan mikrofonlar sıksık görüntüye giriyor ve müthiş dikkat dağıtıyor.Filmi unutup "şimdi şurdan çıktı,bak bak görüyormusun?" gibi dialoglara giriyorsunuz.
  Puan: 6
 • Ben bu filmi görmüştüm

  Sıkıcı,yorucu,gözü kör edici(bembeyaz) vs. vs... Neyse ne adamlar bi film yapmış da nie yaptıkları meçhul.. Eski Türk filmlerini andırıyo.. Fekat görüntüler iyi manzaralar fena diil. İsterseniz gidin fakat hayatınızın bi anda değişeceğini de zannetmeyin...
  Puan: 2
 • Filmin sonunda parayi bulan dört kisiden biri kaliyor ve bu adam digerlerini öldürüyor, ve sonra da korkudan yakiyor.

  Kadinlarin gercek yuzunu gormek icin de gidilmeli bence. ayrica aksam aksam gerilmek istiyorsaniz birebir.
  Puan: 10
 • üfff

  çok sıkıcı bişey yaa yine her zaman ki gibi uyudum hahaha
  Puan: 2
 • Gayet güzel..

  bence film gayt güzel insan ozgurlugunun ne kadar onemli oldugunu anlatıyor luks arabalar sacma dovus sahneleri bekleyenler icin degil yalnız!
  Puan: 10
 • lokum...

  fargo ya benzemis ama olsun kardesim ya oda gzel bu da guzel. benzemisse,taklitse napalım yani...
  Puan: 10