Paylaşılamayan Tutkular

Hilary and Jackie

1998

Ortalama Puanı: 7.5

Öykü

Hilary ve Jackie iki müzisyen kardeştir. Abla Hilary son derece yetenekli bir flütçüdür ve ailenin dahisi olarak tanımlanmaktadır. Ama asıl dahi geriden gelmekte ve hızla kulağı geçmektedir. Küçük kardeş Jackie gerçek bir dahidir ve her ailede sadece bir olan dahi kontenjanını doldurmaktadır. Jackie, daha dokuz yaşındayken dünyaca ünlü bir çellist haline gelir. Eh bu kolay katlanılır bir şey değildir elbet. Hilary müzik konusunda daha fazla ileriye gidemez ve evlenerek sessiz sakin bir yaşama başlar. Jackie ise en az kendisi kadar becerikli bir piyanist olan kocasıyla diyar diyar dolanmakta ve yeteneğini sergilemektedir. Bu yoğun tempo ve dehalığın vermiş olduğu beyin ağrısı Jackie'yi de kollarının arasına alır. Ruh hali yavaş yavaş bozulan Jackie, bir gün kardeşinin sakin yaşamına misafir olur ve onun huzurunu ölesiye kıskanır. İşte hayat böyle abuk subuktur. Herkes birbirini kıskanır.

Notlar:

 • Emily Watson ve Rachel Griffiths bu filmdeki performanslarıyla Oscar adayı oldular ama ikisi de kazanamadı. Emily bununla da kalmayıp altın küreye de aday oldu ve yine alamadı. Çok istikrarlı bir genç hanım.
 • Çok sıkı bir çellist olan Jacqueline Du Pré ve kardeşinin gerçek yaşam öyküsü. Abla ve abinin yazdığı “A Genius In The Family” kitabından uyarlanmış.

İzleyenler ne demiş?

 • Başlık Yazılmamış

  bu filme girdiğimde arabesk bi film olacağı yolunda kaygılarım vardı.. Ama anlaşılan bizim Türkler HILARY VE JACKIE ismini koyarlarsa izlenme oranının düşük olacağını düşünmüşler..bi de afişte yazan konu ile de çok yakın bi ilgisi yok.. Mutlaka İzlensin
  Puan: 10
 • h&j

  yaa abicim şu filme "paylaşı..zart zurt" saçma adını kim sıkmışsa, filmi izlemeden yapmış heralde.. adıyla ve yayınlanan özet konuyla ilgisi olmayan, süpper bi film..kaçmasın..
  Puan: 10
 • Böööğğkk!!

  Aslında Böğğk değil ama maksat şu yukarıdaki 2 kişiye gıcıklık.Understood??
  Puan: 1
 • cıvıtmak serbestmi?

  neticede film icin cok muhim 1 yorumum yok ama illaki "film ele$tirmenligi" konusunu "yukardaki iki ki$iye" odaklayan ve romanyadan mevzuya intikal eden elemana 1 cewap yazmak isterseniz bence yazmayin..mesela benden sonra bana cewap yazmaya cali$anin tez zamanda tcp/ip ayarlari bozula in$allah. nihaha
  Puan: 7
 • İnanasım gelmedi

  Şu mis gibin film hakkında adam gibi yorum yapmak varken bi kaç eleman burda birbirine laf koymaya çalışıyo. Hadi iyi bi de bunla kalsa ,adam gıcıklık olsun diye güzelim filme 1 puan veriyor. Nutkum tutuldu, sinirlerim gerildi. Film şahane , müzik harika, Emily fecii.Bundan iyisi şamda kayısı diye düşünüyorum, bunun yanında çok konuştuğumu da düşünüyorum ve gidiyorum.
  Puan: 9
 • afişe uyuz oldum

  Sanki "9.5 hafta","bilmem ne içgüdü" tarzındaki yığınla film afişi gibi,kafadan önyargı yaratıyor.(hafif olma açısından)
  Puan: 8
 • aslinda cok ilgisi var.

  o iki kizkardesin paylasamadiklari bir cok tutkulari vardi; sanat, sevgi,ask,cinsellik ve en onemlisi kardeslik. bilip bilmeden kimse mesaj yollamasin.
  Puan: 10