zuxxi.com

Le Bossu

Kambur

Herşey Kont Gonzague'nin Lagardere'yi bir entrikaya alet etmek istemesiyle başlar. Lagardere, kılıç kalkan ekibinin kaptanı Dartanyan'ın kuzenidir, dolayısı ile kılıç konusunda eline kimse su dökemez. Pis kontun amacı kuzeni Nevers dükünü öldürtmektir. Dük temiz bir insandır, o da kılıç konusunda hatırı sayılır bir kişidir, üstelik de Blanche ile evlenmek üzeredir. Kısaca karakterleri tanıttık, konuya girelim.

Lagardere erdemli bir kişidir, düke de sonsuz saygısı vardır. Böyle bir entrikaya alet olmak bir yana derhal bunu engelemeyi görev bilir. Dosdoğru Dük'ün yanına gider, "Abi haberin olsun durum böyleyken böyle" der. Dük çok üzülür, yıkılır, sinirinden elleri ayakları titrer. Dük Lagardere'ye çok minnettar kalır, illaki düğününde sağdıcı olmasını ister. Lagardere onu kıramaz ve düğünün olacağı saraya doğru yola çıkarlar. Her şey tatlıya bağlandı derken Gonzague'nin ekibinin onları takip ettiğini anlarlar. Sarayda bir patırtı, katliam, her yer kan gölü. Lagardere birde bakar ki kucağında dükün bebeği ile yapayalnız koşuyor. Geri dönüş yok. İşte o zaman bütün bu olanların intikamını almaya ant içer.

Aradan yıllar geçer, bebek büyür bir afet olur. Adı da Auore' dir. Blanche katliamdan tek kurtulan kişi olarak Gonzague'nin malikanesinde, herşeyden elini eteğini çekmiş yaşamaktadır. Lagardere kendini kambur muhasebeci olarak tanıtır ve malikanede çalışmaya başlar. Kızının öldüğünü düşünen Blanche ile bağlantıya geçer ve intikam zamanı gelir.

İzleyenler ne demiş?