The Map of Happiness
Yakari
Amanın ne idi o öle yaa!! Siyu kabilesinden olduğunu sandığım bir veled, kendi köyünde ne olduğunu değil çocuk halimle şimdi bile anlayamadığım abuk bir olaydan dağlara ovalara çıkar hayvanlar alemi; at, kuş, kartal neyim ve tüm börtü böcek ile sohbet ederdi. Asıl önemli olan bu sohbetten mutlaka bbir ders çıkardı. Yahu bir kartala, neden bilmem bir şey soruyor ve kartal; "kuriku kukiruku kukkuriku" türünden laf ediyor, sonuç da toplumsal bir kural çıkıyordu.
????

Yakari hayvanların dilinden anlayabilen ermiş bir kızılderili şoparı idi. Bu Yakari'nin bir de atı vardı. Fakat atın kişneme seslerini bizim seslendirmecilerden biri "Aaaiiii, Aaaiiii" şeklinde yapıyordu ki, beni en çok sevindiren bölüm bu idi!
????

Ne dedigini anlamak mümkün degildi. Ana avrat küfür de ediyor olabilirdi. Bir tek cümlelerin sonunda Yakari adı geçerdi. O zaman anlardık. Bi de garip bi cıngılı vardı. "...tendu yakari" diye biterdi.
????

Uykudan Önce'nin sonunda çıkardı. Bi kızılderili çocukcağızdı, atının kişnemelerini tercume ederdi falan. Bi de bi kız arkadaşı vardı. Ortada konu falan da yoktu iyi mi!! Tam Uykudan Önce yani!
????

Benim aklımda kalan ufak bir sahne var yakari ile ilgili:

Yakari, atı ve büyük kartal, bir kunduzla konuşur;
Kunduz: Kukiru kuku kiru.
Yakari: Yaaa! Demek kızıl rakunlar sevimli sincabı kaçırmışlar!

Yapma be yakari, yapma be güzelim...
toofun

jeneriği filmin kendisinden uzun olan tek çizgi filmdi.
zırazob

Jenerikte o karı "dö fiyliti föti kloovn. föti yakağiii" felan derken bu yakari atıyla kızılderili köyünün içinde geçerdi dörtnala. O sırada kamera bi çadıra dayanmış uyuyan bir kızılderiliye dönerdi ve zoom yapardı aniden. Nedir o mesaj yani? Ne anlatılmak isteniyor, "Bu kızılderililer işte öyle tembellerdi" falan gibi bi mesaj mı?
Yiit

Tonton Ailesi »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv