The Map of Happiness
El Öpme
Eve gelir ve kapıyı açarsınız. Karşılaştığınız manzara pek de yabancı değildir. Annenizin akraba ve arkadaşlarından oluşan bir misafir topluluğu salonunuzu işgal etmiştir. Hiç istemeseniz de bu grup tarafından fark edilir ve içeridekilere sırayla "hoşgeldiniz" demek, gerekiyorsa öpmek zorunda kalırsınız. Başlangıçta bir-iki tanıdık akrabanızı rahatlıkla öpersiniz, fakat sıra tanımadığınız 30 - 60 yaş arası kadınlara geldiğinde beyninizde kısa süreli çalkantılar oluşur. 3 saniye içerisinde aklınızda "Acaba öpsem mi yoksa öpecek kadar yakın bir tanıdık değil mi? Sadece elini sıkmakla yetinsem ayıp mı olur? Acaba bu kadın eli öpülecek kadar yaşlı mı?..." gibi binbir türlü soru canlanır. Ama bu soruların cevabını bulmaya vakit bulamadan ve ne yaptığınızın bile tam olarak farkında olmadan öpme işlemini tamamlarsınız. Halbuki bu stresi yaşamaktansa toplumsal baskılardan sıyrılıp içerideki tüm kadınları dudağından öpseniz; hem annenizin rutin misafirlik törenini bir bayram ortamına dönüştürür, hem de 50 yaşını aşmış kadınların "Hala çekiciyim" gibi düşüncelerle boş ama onları sevindiren ümitlere kapılmalarını sağlamış olursunuz.
!baytar

Ben böyle bir durumda karar veremediğim teyzelerin ellerini bana nasıl uzattıklarına bakarım. Eğer ellerinin üst kısmı benim suratıma doğru dönükse bu "Öp oğlum elimi" demektir. Öper, başıma da korum. Ama eli yere paralel biçimde dik olarak duruyorsa; sıkarım iştahla o zaman!
kook

Yaşlı olarak nitelendirebileceğimiz bir amca ya da teyzenin elini öpmeye yeltendiğimiz sırada "Aman evladım biz daha eli öpülecek kadar yaşlanmadık." gibi bir tepkiyle karşılaşırız. Halbuki daha bu sözleri söylerken kullandığı "evladım" kelimesiyle eli öpülme mertebesine ulaştığı apaçık ortadadır. Burada bu amca ya da teyzenin yapması gereken; "Evet belki yaşım 60 ama kendimi hala 18'imdeymiş gibi hissediyorum " gibi saçma ve yapmaçık düşüncelerden sıyrılıp, çevresindeki insanların saygı ve hürmet hislerini odakladıkları tonton bir amca (ya da teyze) olarak karşımıza çıkması ve elinin öpülmesini hoşnutlukla karşılayıp üzerine bir de "Berhudar ol evladım" ı yapıştırmasıdır.
!baytar

Sağ-sol Anlaşmazlığı »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv