The Map of Happiness
Dantel Örtüler
Hemen her kadının tutkusu olduğu kadar, her erkeğin de kıl olduğu şeylerdir evin her köşesindeki örtüler. Bu örtüler hakkında dikkat edilmesi gereken şeylerden bahsetmek istiyorum önce:

Bu örtüler haftada bir değiştirilmelidir ki geçen hafta gelen komşu bu hafta tekrar gelirse ele güne dedikodu malzemesi olmayalım. İkinci dikkat etmemiz gereken husus ise örtüleri her saat başı kontrol ederek sehpanın tam ortasında durmalarını sağlamak, sağa sola kayarak disiplinsizlik yapmalarını önlemektir.

Bu örtüler bulundukları yerler ile insanları dumura uğratırlar. Çocukluğumda, orada ne işi olduğunu şimdi bile çözemediğim kocaman bir dantel örtü televizyonun üzerinde dururdu. Asıl önemli olan ise bu örtünün bir köşesinin aşağıya sarkık durması ve 56 ekran televizyonun yarısını kapamasıydı. Dantelin ucunu güzelce kaldırıp katlamadan televizyonu açmak veya televizyon kapatıldıktan sonra örtüyü tekrar ekranın üzerine kapatmamak o zamanlar işleyebileceğimiz en büyük suçlardandı. Bir de telefonların üzerinde duran danteller vardır ki bir dantelin telefonu ne kadar çekici hale getirdiğinin takdirini size bırakıyorum. Yalnız şunu söyleyeyim, bu örtüyü her zaman telefonun ahizesiyle birlikte avuçlamış, bu sebepten dolayıda hep ev sahibesinin kötü bakışlarına maruz kalmışımdır.

Misafirliğe gittiğimiz bir yerde görmüştüm; evin hanımı süs olarak koyduğu küçük bir gaz lambasının üzerine ve de kalorifer peteklerinin üzerine dantel koyarak kendi çapında bir dumur hikayesi sergilemekteydi.

Yine bir evde, eskiden annelerimizin halı süpürmek için kullandığı gırgır denen aletin üzerinde bir örtü görmüştüm. Fakat bu ev hanımı örtüyü iki köşesinden gırgırın gübür boşaltma mandallarına geçirerek oraya sabitlemişti ve üzerinde örtü takılı gırgırla halılarını süpürürken dünyanın en mutlu insanıydı. Ve hayatımın en büyük dumurunu aynı örtüyü yeni yerinde görünce yaşamıştım. Eminim ki bir çoğunuz bana inanmayacaksınız ama bir gün o evde tuvalete girseniz ve işerken kafanızı yukarı kaldırdığınızda o örtüyü görseydiniz; evet tam orada; sifonun üzerinde, sinir krizi mi geçirirdiniz yoksa kahkaha krizine mi tutulurdunuz merak ediyorum.
dak

Bazı yörelerde, belki çok eskiden ama, kız tarafı oğlan tarafına hediye olarak dantel don götürürmüş. Düşünmesi bile korkunç. : )
????

Teknik servise gittiğim evlerdeki bilgisayarların 15 inç digital monitörlerinin üzerindeki dantellerden bahsedecektim ama sifonun üstündekini okuyunca vazgeçtim.
Baran®

Valla ben onu bunu bilmem. Size çok dumur olmayın diye yavaş yavaş söyleyeceğim. Bizim bir akraba buzdolabının içine dantel örtü koydu.(Kendi gözlerimle gördüm.) Allah'tan yabancı değildi de rahat rahat dumura uğradım ve güldüm. Buzdolabının içine! Deliriyoruz.
Skutluay

Dantel örtüyü bi kaldırırsınız ki tv, müzik seti, video, masa, bilgisayar, fritöz, mutfak robotu vs. örtü şeklinde tozlanmış...
chaostar

Bende de vardır dantel örtüler. Saklı saklı dururlar biryerlerde ama annem 'geliyorum' diye telefon ederse birgün, hemen aramaya başlarım nerde o el emeği göz nuru örtüler, meezuniyet fotoorafları falan diye. Ortalıkta göremezse üzülür çok. 'Ne zahmetlerle bissürü çeyiz hazırlamıştım sana evlenirken de vermiicem işte hiçbirini' diyerek sızlanır. Yazık olur. Hiç kıyamam. Üzülmesin diye örterim örtüleri sağa sola, hatta bununla da yetinmez zeytinyaalı sarma bile yaparım annem gelecek diye...
solo

Anneme "Dantellerle ilgili düşüncelerimi yazabileceğim bir siteye girdim." dedim, o da bana "Güzel modeller var mı?" dedi.
Şanssız

Taksim - K.Mustafa Paşa halk otobüsünde akbil dalgametresinin üzerine dantel örtüldüğünü gördüm. Akbil'in dürüüülü sesi kendime getirdi. Saygılar.
Mr.T

Eskiden arabaların, özellikle Tofaş'ların arkasına konması şart olan bir nesne vardı bilmem hatırlar mısınız? Arka camın önünde sallanır dururdu: Bir dilim KARPUZ. Kabuğu yeşil, içi kırmızı iplikle. Çekirdekler falan... Ne biçim bir süs objesi, hiç anlayamadım gitti. Niye karpuz?
çikolata

çöp kutuları vardır hani, ayağınla basarsın, kapak açılır, hah işte benim ananemin çöp kutusunun ayak basma çıkıntısında (tam o ölçülerde örülmüş) kaverengi orlon dantel vardır! evet vardır! benim genetik şifremde gizli bu "örtme" takıntısı da beni yıllardır içten içe kemirmektedir.
babebee

Televizyon seyrederken sehpaya ayaklarımı uzatırım nedense topuğumu tam dantelin üstüne koyarım. Oturuşum değiştikçe dantel de kayar şekli bozulur. Ayağımı kaldırır topuğumla düzeltirim. Annemin geldiğini hissedersem hemen indiririm ayaklarımı.
anofel

Kız arkadaşımla Dolmabahçe Sarayı'nı geziyoruz. Rehber verilmesi için gereken sayıya ulaşınca rehberimiz geldi. Adam kendini tanıttı, şurayı gezcez, burayı görcez, sıralı hareket edin, bir yerde fazla durmayın diğerleri de baksın, falan gibi sıradan uyarılarını yaptıktan sonra şu sözleri söyledi, hiç değiştirmeden yazıyorum:

"Hanım ziyaretçiler için bir uyarım var. Lütfen dikkat. Allah rızası için dantel perdeleri elinize almadan örnek çıkartın."

not : "örnek çıkartma" beğenilen dantel örtünün aynısının yapılması için gereken kısmın yapılması veya şeklin benimsenmesidir.
drol

Japonya'ya ilk geldiğimde bütün lüks arabaların koltuklarının üstünde bizdeki en baba dantelleri bile ağzı açık bırakacak dantelleri görünce dumur olmuştum. Hatta arabaların lüks modellerinde bunun standart olduğunu öğrendiğimde bayılmışım.
ozzuxxi

Madem illede bişiler örtcez garip eşyaların üstüne bunu biraz çekici hale getirelim. Mesela öyle bi örtü örtelim ki örtünün altında ne olduu belli olmasın. Evin her tarafında neydüü belirsiz örtüler olsun. Ulan bunlardan hangisi televizyondu falan diye şaşıralım, apışıp kalalım.
Phenomeno

ev aletleri dantel örtüsüz çalışıyo mu? çalışmaz ki?... ama?
cujo

televizyon ekranına kısmen giren ve bizi kıllandıran dantelli örtüler vardır ki onu kaldırmak için kardeşler arasında kanlı kavgalar bile olur...
Lanet kedi

Diş Macunları »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv