The Map of Happiness
Elektrik Kesintisi
Elektrik ve elektronik yaşam tarzına alışmış insanlar için kabustur kesintiler. Ansızın yakalar ve genelde evde mum veya fener yoktur. Karanlık ve sessizlik içinde oturur beklemeye başlarsın. Apartmanda nasıl olsa elektrik arızayı arayacak emekli birisi vardır mantığıyla aramazsın kimseyi. Beklersin saatlerce. Sonra kıllanıp "ulan ya kimse aramadıysa" diyerekten muhattap olursun arızacı adamla. Giden elektrik geldimiydi "dııvvvnnnnnn" diye bi ses çıkıverir işte bu sevindirici ses teknolojinin yaşamımıza dönüş sesidir.
nelanbu

hayır o ses teknolojinin değil, her daim zırıltısına alıştıımız buzdolabının sesidir. eğer evde floresan lamba kullanıyosanız, ve eğer onlar da ilk yanışında "barrr-baırr-bır bırbır" diye ses çıkarıyosa korkarsınız ansızın...
ayrıca kesintinin ilk anında pencereden bakarsanız, diğer evlerin pencerelerinde de sizin gibi meraklı kelleler görürsünüz. çünkü onlar da tıpkı sizin yaptığınız gibi "acaba kesinti genel mi, özel mi?" kontrolü için açmışlardır perdelerini...
Suyu_Arayan_Adam

elektrikler geldiğinde yanan mumları hemen söndürmeyiz, belki tekrar gider diye.
dirty

"Ceryan gitti, ceryan kesildi" de denir bu olaya.
siyetil

Elektrikler kesilir tüm salon kararmıştır. O anda derin bi sessizlik olur. Muhtemelen herkes mumları en son nereye koyduğunu düşünüyodur. Bu sessizlik 10 saniye kadar sürer. Daha sonra mumlar bulunur. Elektrikler varken birbiriyle hiç konuşmayan, televizyona kanalize olmuş ev halkı bir anda eski zamanlardan, okuldaki fırlamalıklardan bahsetmeye başlar. Ailenin kaynaşması yönünden büyük yararı vardır aslında bu kesilmenin. Elektrikler geldiği anda bu sıcak hava kaybolur, herkes tekrar TV moduna geçmek üzere yerini alır. Zaten dizinin en güzel yeridir...
BenYazdım

Süslü ve kokulu mumlarımı yakmaya ilk önce kıyamam ama sonra pes ederim.
miss_crimson

her taraf karanlık olduğu halde başka bi odaya gidince unutursun basarsın ampülün düğmesine.
keyser_soze

apartmanın merdivenlerine mum diken hayırlı komşular mutlaka vardır.
nelanbu

pil denen şeyin ne kadar harika bi icat olduğunu hatırlarsın. açarsın walkmanini, bi de sigara yakarsın mumla.
melancholyman

ışıklar açıkken gelmeyen çişin elektrik aaaniden gidince gelmesi bizim gibi zavallı organizmaların ortak kaderi midir acaba? fenerle girilen tuvalette klozet içine ışık tutmak bir nedir peki? içinde ne arıyosan?
Sebola

Evde mutlaka bir birey elektrik geldikten sonra voltajı düşük geldi yine gidebilir der...
Eddie Vedder

o "kesinti sohbeti"nin tam ortasinda elektrik gelince hemen sevinilmez. Belki geri gider diye. Yani nazar degmesin gibi bisey..
madeni_ellibinlik

elindeki çakmağı yakıp söndürmek suretiyle yolunu bulmak da insanoğlunun elektrik kesintisine karşı geliştirdiği vazgeçilmez tekniklerden biridir..
V i p e R

çağımızda cep telefonunun ışığıyla yolunu bulmaya çalışan dahilerimiz de var.
a_man

Elektrikler kesildikten hemen sonra, henüz gözlerimiz karanlığa alışmamışken eğilerek yürür, o karanlıkta uğraşıp annemizi bulur, "bööeeh!!" diye bi ses çıkarır zıplatırız kadıncağızı.
Ne zevk alıyorsak artık...
caponsever

Ortamdan birisi mutlaka Edison’a dua eder.. allah razı olsun der.. franklin’i kimse bilmez, anlamaz..
K-Mitra

gelmicek galiba ben en iyisi yatıyım güzel bir karardır ama yatmadan önce hatırlanmaz hangi ışıklar açıktı hangileri kapalıydı. hadi hatırladın diyelim bu seferde ampulün düğmesi ne tarafa açılıyordu ne tarafa kapanıyordu ile cebelleşirsin. sonuç olarak uyandığında salak 1-2 lamba yanıyordur gündüzün ortasında.
nelanbu

Diyelim ki tv'nin karşısındasınızdır elektirik gidince, "e zaten bütün gün karşısında oturdumdu, hem ben o olmadan da eğlenebiliyom şu hayatta" mantığıyla sallamazsınız. İçgüdüleriniz sizi bilgisayarın ya da müziksetinin önüne götürdüğünde kavrarsınız acı gerçeği.
yoknickmick

Ayak Uyuşması »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv