The Map of Happiness
Elektrik Fişi
Hani bi karı koca vardı: Ali ve Ayşegül Atik. Bunlar bir gün çok sıkılmış, "Haydi beraberce komedi ekibi kuralım" demişlerdi, kurmuşlardı da. KDV öğretilerinin yoğun olduğu dönemlerde şu parodiyle çıkmışlardı karşımıza:

Adam'ın akşama misafiri gelecektir. Bir ihtiyaç listesi hazırlar ve Ayşe Hanım'ın eline tutuşturur. "Git bunları al gel, ama fiş almayı sakın unutma" der. Ayşe Hanım burada salak kişiyi oynamaktadır. "Ama bu listede fiş yok ki" der. "Aaaa" der adam. "Her alışverişte fiş alınacak. Bir alışveriş bi fiş." Kadın hala salaktır; "Anlamadım ama neyse" anlamına gelen bi hareket yapar ve işyerinden ayrılır. Adam kafasını bir sola bir sağa sallayarak; "Allahım ben bu kadınla ne yapacağım" gibi bir kompozisyon çizmektedir. Ama bu, sinirli bi şekilde değil, "başımın tatlı belası" kıvamındadır. Kadın, elektrikçi - bakkal - kuruyemiş üçgeninde hızlı bir alışveriş yapar ve ofise geri döner. Aldıklarını sayar ve elektrik fişlerini masaya döker. Adam, "Bu ne kızım" deyince "E fiiş, istemiştiniz ya siz" diyerek kafiyeli bir komiklik katar olaya. "Kızım ben sana bu fişlerden al demedim ki. Satış fişi al dedim." der Adam. İşte burada bilhassa kadınların uzun süre espri olarak kullanacağı şu laf edilir kadın tarafından:
"Ayy ben yanlış anladım"
ve devam eder: "Ama bunu söylemenize gerek yok ki. Ben zaten her alışverişte alırım satış fişi."
Buradaki mesaj yeterince açıktır: "Artık salak insanlar bile fiş almaları gerektiğini biliyorlar, siz de alınız." Fakat burası Türkiye'ydi, gerçekten de sadece salak insanlar fiş alıyor ve tüm alışveriş merkezlerinde şu laf gırla gidiyordu:
Fişini almazsam kaça olur?
Hiç uğraşma TRT, hiç uğraşma Türkiye.
zuxxi

Bişey daha: En sonunda Ayşegül Atik fişleri masaya dökerken bi tanesi boğazlı kazağın boğazında takılıp kalırdı. Muhtemelen bu senaryo dışıydı. Abla orada doğaçlama, "Aaa. Bu da burda kalmış." derdi.
nikkyo

Küçük bi düzeltme. Ayşegül Atik'in söylediği sihirli kelimeler şunlardı: "Ben yapınca alışverişi, zaten alıyorum satış fişi"
Cengow

Ayşegül Atik'in boğazlı kazaanda kalan fiş diil, kuruyemiş paketiydi. Bunu da belirtmeyi bir görev adlederim efenim...
DT fidelio

Diyalogdan bir bukle de ben eklemek isterim:

- Kızım akşama misafir gelecek.
- Aaaa! Öyle miii? Buyursunlar gelsinler, biz müsaitiz.
- Size değil kızım bize gelecek.
- Aaaa! Ne güzeeeelll. Kim geliyooo?
- (İnce sesle) Sananeee... (Kalın sesle) Sanane!
turna

Bu parodide çok ufak bir ayrıntı vardı bilmem dikkat ettiniz mi.
- Ne fişi olacak elektrik fişi
İşte tam burada suflörün sesi çıkıyor Ayşegül Atik söylemeden önce. İsterseniz TRT'den bantı temin edin izleyin.
Berks

- Ayşegül hanım, Ayşegül hanım
- Buyrun efendim beni mi çagırdınız?
- E tabi seni çağırdım başka Ayşegül var mı?
- Bilmiyorum bakıp geleyim.
- Kızım tabii seni çağırdım baska Ayşegül var mı diyorum?
- E iyi ya ben de geldim işte. (Burada masa üzerindeki Ali Atik'in açık durumdaki bond çantasını Ayşegül Atik sinirle kapatır ve Ali Atik'in eli sıkışır)
...
exen

ali atik'in ayşegül atik'i beklerken ceketin kolundan sarkan ipi koparmak için verdiği mücadele yıllardır gereksiz biçimde hafızamın bir köşesini işgal etmektedir.
sharp_shooter

Erol »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv