The Map of Happiness
Ajanda
Ajandalar acayip çekici gelir bana. Gariptir her sene oradan buradan ya hediye olarak gelir ya ben gidip alırım ancak hiçbirine kıyıpta iki satır yazamam. Nasıl bir psikoloji onlara yazmama engel oluyo bilmem. Onlar öööle bakmalıktır sanki.

Başka bir özelliği daha vardır ajandanın; şerit şeklindeki ayraçları. Her rengi olur bu ayraçların, ne tatlı şeylerdir onlar. Yazdığı son sayfayı bir çırpıda bulamayan dangalaklar için çok faideli dostlardır.

Unutmadan bi de bunların arkalarında çok yararlı bilgiler bulunur. Türkiye ve dünya haritaları, şehir plakaları ve telefon kodları, milli günler ve bayramlar, bir sonraki yılın takvimi, eşin dostun telefonlarının yazılabileceği bir kısım, daha neler neler. Bu kadar çok ihtiyaca cevap veren fonksiyonların tek bir bünyede birleştiği şahane bir üründür.

Tek ve yalnızca bir kusuru vardır, o da ajandayı yapan firmanın ya da kurumun reklamları. İnsana kabızlık verir. Güzelim defterin ortasında bir tavuk fabrikasının ya da hamile bir kadının göbeğinin resmi olur. Böyle durumlarda sayfaları huşu içinde çevirirken düşünürüm niye zehir ederler o caanım güzelliği abuk subuk resimlerle.
enşaşkın

Ajandaların hemen ilk sayfası hakkınızdaki bilgileri yazmanız için ayrılmıştır. Direk oraya atlarım ben yeni bir ajandam olduğunda, en şahane yazımla doldururum ad soyad, adres, kan grubu, araba plakası vs. kısımlarını.

Yeni ajandanın hoş bi de kokusu olur böle değişik, cildindeki deri kokusuyla karışık kağıt kokusu mu desem o tür bişey işte. Ayrıca sayfalarını açarken çıtır çıtır ses çıkar ilk kez açıldıkları için. O sayfaları ilk açan sizsiniz, bunu bilmek mutlu eder insanı. Sonra pürüzsüzdür sayfaları, yüzümü değdiririm bazılarına, buz gibidir kayıp gider yanağın sayfaların arasından, çok zevklidir.

Taşıması da çok güzeldir, öle defter gibi sağa sola yatmaz, böle oturur adamın eline hissedersin avuçlarında, güven verir.

Yannız ben ajandayı hep derste not almak, karalamak için felan kullanırım, direk defter gibi. Bu yüzden sanki ajandayı amacının biraz dışında kullanıyormuşum gibi gelir hep bana, rahatsızlık duyarım. O sayfanın üstüdeki tarihle ilgili olan şeyler yazman gerekir diye düşünürüm, randevuların, unutmaman gereken o güne özel şeyler felan. Ama olmadı, hiç o şekilde faydalanmadım ajandadan.

Son olarak burdan ajanda üreticilerine seslenmek istiyorum: Lütfen Ctesi ve Pazar günlerini de ayrı sayfalara alalım, olmuyo öyle aynı sayfada. Bölünüyo yazılar, görüntü bozuluyo, kıl ediyo adamı. Ama hepsinden öte o haftanın en güzel iki gününe büyük ayıp. Lütfen yani.
Satanik

ajanda, ilk sayfadaki kimlik bilgileri yazıldığı andan itibaren bekaretini kaybetmiştir artık. eğer ikinci bir sahibi olursa karalama defterinden öteye asla geçemeyecektir. diğer sayfaları hiç yazılmamışsa, kimlik bilgileri sayfası yırtılarak, tutucu ve namus düşkünü olmayan şahıslar tarafından kullanılabilir.
mercyless

ajandayı sıfır kilometre aldığımızda kimlik bilgileri kısmında bulunan bölümlerin karşısına yazacak çok az şeyimiz vardır ufakken. ehliyet numaramız yoktur, sigorta numaramız yoktur, pasaport numaramız çok sükselidir, zengin işidir, 18 yaşından evvel yurtdışı görmüşlerde vardır, bizde yoktur :) yarım yamalak doldurulur. isim, soyad, adres ve tel no şeklinde. allahtan onlar vardır. hahah.
mercyless

ajandayla ilk günlerimizde (ocak ayının ilk iki haftası) çok düzenliyizdir. nerdeyse hela ile bile randevu alırız ve yazarız unutup altımıza zıçmayalım diye.

şubat başında çoktan karatahtanın sağ tarafındaki plastik çöp kovasında ya da yaprak yaprak okul bahçesinde yerini almıştır.
mercyless

sayfalarını ders notu felan için kullanırken, tam notu yazdığınız tarih yazdığınız sayfadaki tarihle aynıysa bi hoş olur içimiz. olmaz mı yoksa? benim oluyo.
chelal

Üstteki arkadaşın yazdığı türden bizde olmayan bir bilgi yeri çıktığında onun yerine "Yok, Unuttum, Sana ne, Olunca yazıcam vs." gibi şeyler yazardık ve bazen hâlâ yazarız.
D-Max

bazı ajandalarda üzerinde bulunduğumuz sayfadan 30 gün, 60 gün, 90 gün sonra hangi günün geldiği yazar. vadeyle madeyle işimiz olmamasına rağmen çok önemli bir habermiş gibi bakarız onlara.
mmmm

en ünlüsü ece ajandası'dır. üstünde ismi eşşek kadar yazar. adı ece olanlar "bak ehe özel ajandam" şeklinde saçmalayabilirler.
Gianluca

Ajandaya kıyamayanlar kullanmadıkları ajandaları aradan bir iki yıl geçtikten sonra büyük bir lütufmuş gibi sana verirler. Al okulda kullan falan diye de tembihatta bulunurlar. Gıcık olursun, ulan madem kullanmıycan zamanında versene şunu.
aliosman

Çorap »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv