The Map of Happiness
Gaynana
Belkıs Akkale adındaki değerli türkücümüz bir türküsünde ülkemizin kanayan yarası olan gelin kaynana sorununa değiniyordu.

"Hiç ömrümde görmedim böylede cadı gaynana, gaynanayı ne yapmalı gaynar gazana atmalı, yandım gelin dedikçe altına odun atmalı..." şeklinde sadist sözler içeren bu şarkının en can alıcı kısmı ise "oğlun çerez getirdi, sensiz yedik gaynanaa" dediği kısımdı.
janiss

Bahsi geçen türkünün klibinde Belkıs Akkale süpper bi oyunculuk örneği gösterip hem gelini, hem kaynanayı oynamaktaydı. Belkıs Akkale diye ayrı bi başlık altında da değerlendirilebilecek bi özelliği daha vardı kendisinin, o da istediği zaman 3 saniye içinde ağlayabilmesiydi. Bi pazar bişi programında izlemiştik, kadın "bakınız 3 saniyede ağlıyabiliyorum" demiş, şırıl şırıl ağlamaya başlamıştı. Zaten ağlayacaktı da üstüne mi denk getirdi, yoksa hakkatten sulu zırtlak bi alt yapısı mı vardı anlayamamıştık. Ama o gecenin akşamı ben ve abim 3 saniye içinde ağlamaya çalışmış ve başarısız olmuştuk, şimdi aklıma gelince ise gözlerim doluyor.

Neyse konudan fazla kopmayalım, bence türkünün en can alan kısmı türküye konu olan gaynananın türkü sonuna kadar sineye çektiği hakaretlere karşı birden şarlaması idi. Nasıl şarlıyodu hatırlayalım.
"Eli etekli gelin, saçı kepekli gelin, sen de mi adam oldun da baston bacaklı gelin? Sen de mi adam oldun da eğri gülüşlü gelin?"

Cevap hakkının saklılığını esas tutan bu türküye kanımız ısınmış, tribünlerde tezahurat olarakta söylemiştik.
Cornholio

"oğlun kebap getirdi, sensiz yedik kaynana" ve "şişe bacaklı gelin" sözleri de bu şarkımızındır.
klytaimestra

Oy Oy Emine »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv