The Map of Happiness
Çakmaklar
Ben çakmak çeşitlerine bir değineyim, gerisi gelir.

Düz Çakmaklar. ("Düz lise" lafını siz yarattınız; düz çakmak dediğim için bana kızamazsınız.) Efendim bildiğimiz, şeffaf ya da değil, bakkallardan büfelerden edinilebilen, normal çakmaklardır. Normal boy, küçük boy ve öküz boy olmak üzere üçe ayrılır. Çeşit çeşit ancak hepsi zevksiz renklerden oluşur.

Sebzeli Çakmaklar. Yukarıdaki grubun elemanıdır ama içindeki sebze faktörü ile ayrıca anlatılmaya hak kazanmıştır. İnanmazsınız arkadaşlar, bu çakmakların içinde semizotuna benzeyen bi ot bulunur. O otun orada ne bok yediğini yıllardır düşünürüm, hala mantıklı bir cevap bulamadım. Acaba ot, çakmakta göründüğünden daha fazla hacim kaplayarak üreticilerine gazdan mı kar ettirmektedir? Yoksa sadece estetik faidesi için mi oraya konmuştur? Bilemedim. Üstelik eskiden gerçek ot koyarlardı, artık plastiğini koyuyolar, üstüne de çiçek gibi bişey. Hey yarabbim.

Zippolar. Gençlik heyecanı, tirip fırtınası. Şlak şulak, 'Magirus minibüsü vites değiştirme efekti'ne benzer sesler çıkartılarak bin türlü şekilde yakılır. Genç kişi cebinde gurur ile taşır, yaş ilerledikçe çekmecede yerini alır; özel gazı ile birlikte. "Bu zippolarda var ya, uçak benzini kullanılıyormuş." cümlesini Sonu Gelmeyen Geyikler'e eklemektense, şuracıkta harcayıverelim.

Pezevenk Çakmakları. En bilineni Dupont'un başı çektiği, altın sarısı fiyakalı çakmaklardır. Gerçek veya sahte, ucuz veya pahalı olması benim için önemli değildir; o altın çakmaklar her daim pezevenk çakmağı olarak anılacaktır tarafımdan.

Ejderhalı Çakmaklar. Evlerde, ortadaki sehpanın üzerinde ya da büfede dururlar. Kıçına bastırınca, ağzından alev, bazen de lazer ışını saçarlar. Sigara yakmak için kullanıldığını görmedim; süstür. Hassüstür!
zuxxi

Sigara içenler arasında vosvosçularınkine benzeyen müthiş bir dayanışma ortamı vardır, çok imrenirim doğrusu. Sigarası olan genelde çakmak da taşır, ama bazen evde unutulur, arkadaş tarafından araklanır vesaire olur. Çakmaksız kalınırsa bile çözüm kolaydır. Karşıdan gelen ilk adama sorabilirsiniz:
"Birader ateşin var mı?" Emin olun eğer ateşi varsa adam sizi hayatta geri çevirmez. Hatta cebinde kolay ulaşılabilir bir tarafta değilse sokağın ortasında olmadık şekillere girerek çakmağı bulur çıkarır. Sizin de elinize vermez öyle, kendisi yakar. Siz uzanırsınız sigarayla birlikte, çakmak hain rüzgarın etkisiyle söner büyük ihtimalle, uzatan adam farkında değildir durumun, elinizi yumruk yapıp başparmağınızı da yukarı aşağı sallamak suretiyle çakmağa basma görsel efekti oluşturursunuz, adamın durumu anlaması için bir süre geçer, ondan sonra basar çakmağa. OLEEEY! Yandı işte yandı, yanmaz diyordunuz, yandı işte, heeyt! Büyük bir sevinç anıdır. "Sağol birader" dersiniz. Siz uzaklaşırken çakmaklı adam görevini başarıyla yerine getirmenin huzuruyla başka çakmaksızlara doğru yol almaya başlamıştır bile.
ruknettin

Bu arada ateş alındıktan sonraki ele vurma olayına da değinmeden geçemedim. Bir de çakmak yoksa sigaranı verirsin. Yakarlar ve garip bir artistik numarayla filtresi sana dogru gelecek şekilde verip jest yaparlar.
JuDaS®

Sigara içenler için çakmağın görevi birdir, maksimum sayıda sigara yakmak, gazın çıkış oranı buna göre optimum seviyeye ayarlanır. Sigara içmeyenler için ise çakmak çok önemli bir eğlencedir. Ellerine birinin çakmağı geçtiğinde dakikalarca onunla oynayabilirler, alevin üstünden parmaklarını geçirirler, yakıp yakıp söndürülerde bıkmazlar bir türlü, etraftaki ıvır zıvırları büyük bir itinayla yakarlar, kağıt bardaklarda önemli bir yakıttır. Ama en çok zevk aldıkları plastik çay kaşıklarını ortadan az bir miktar yakıp, kaşığın yaylanma hareketini izlemektir. Çakmağın sahibi hoşlanmaz bu olaylardan, çünkü bilirki birgün fellik fellik ateş arayacaktır. Sinir olur çakmağıyla zevk içinde oynıyanlara. Sanırım sigara içmeyenlerin, içenlere göre hayattan aldıkları zevk gerçekten daha fazla, anlamsız olsa bile. Neyse bir sigara içeyim üstüne, çaylarda gelir şimdi zaten.
sosyopat

dışarıda bi kenara ilişip sigaranı çıkarırsın ki gene ateşin yok. ulan kimden istesem, şu herif bulaşır şimdi, öbürü de çok hızlı yürüyo acelesi var filan diye düşünürken bi yandan çantayı karıştırdığını farketmezsin ve işte tam o anda unuttuğun bi çakmak geliverir eline, off, sevinçten iki sigara içersin.
aycha

Çakmağı dibine kadar kullanma klavuzu:

Çakmağın gazı bitti mi? Bitmedi. Önce alevin çıktığı yeri korunaklayan demiri özenle çıkarın. Şimdi çakın. Evet. En az 20-30 sigara götürür bu sizi.

Bitti mi? Bitmedi. Şimdi gazı açmayı sağlayan o minik plastiği hafifçe yukarı kaldırın, gazı kısmadan sola getirmeyi başarın ve yerine oturtun, şimdi gazı açın. Bu tekniği bir kaç kez kullanarak bi 20 sigara daha içersiniz.

Artık çakınca yanmıyor di mi? Hala bitmedi. Normal çakma işlemini bir kenara bırakın. Sol eliniz ile gaz vermenizi sağlayan düğmeye basılı tutun, diğer elinizle taşı çakın. Hehe. Çabuk biter ama kafadan bi 10 kere daha yanar bu çakmak.

Bitti değil mi? Evet bitti ama eğlencesi bitmedi. Çakmağı var gücünüzle duvara fırlatın. Taş ve içindeki o azıcık gaz sayesinde çatır patır, her seferinde değişik olmak üzere eğlenceli bir minik patlamanız olacak.

Evet bitti. İşte çakmaktan allahına kadar istifade ettiniz.
zuxxi

Hani iki çakmak vardır, birinin taşı bitmiştir, birinin gazı. İkisini birden kullanır, voltranı oluşturur yine içeriz sigaramızı biz be.
zuxxi

sigaradan maytap yapma olayı vardır. önce çakmak alınır ve ters tarafa doğru çakılarak içindeki taşın minik minik kırılması sağlanır. sonra minik taşların düşmemesi için gerekli özen gösterilerek sigara dil yardımıyla hafifçe nemlendirilir ve minik çakmak taşları sigaranın nemli yerlerine yapıştırılır. ve son aşama, sigara yakılır. her nefeste yanan çakmak taşları maytap gibi ufak ufak kıvılcımlar çıkartır, siz de keyifle kıvılcımları seyrederek sigaranızı içersiniz. yaaa.
darkwanderer

Hani şu klasik çakmakların içindeki gazı ikiye bölen bi duvar var... İşte o duvarın yarattığı iki bölümdeki gazın seviyelerini eşitlemek... Biraz sağa doğru devirelim... Çok oldu. Biraz sola... Evet. İşte eşitledim. Matah iş becermiş gibi sırıtarak bakayım şimdi ona.
tembel teneke

bi de mutfak çakmakları vardır, unutmayalım. hani şu ocak yakmaya yarayan uzun burunlu çakmaklar.
kazz

Sigarayı ağıza aldıktan sonra çakmağı bulmak için bütün ceplere sırasıyla vurmak bir yerde karizma yapmaktır bence.
caponsever

cümle hatun "ateşiniz var mı" lafını, nedense "seninle sevişebilir miyim" demişsin gibi anlar. çok klişe.
mavialbatros

Kül Tablası »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv