The Map of Happiness
Atlı Karınca
80'li yılların sonlarında tek kanalın egemenliği dorukta iken yaz tatilimizi zehir eden bu çocuk dizisi, Latin Amerika'da bir ilkokulda geçmekteydi. Hayme Pahilyo adında etine dolgun bir velet sınıfın asayişinden sorumluydu. Tüm bölümleri bitkisel hayatta geçiren tombik bir kız çocuğu zaman zaman ağlar, geri kalan zamanda ise fon görevi görürdü. Çok uzaklarda yaşansa da Türk filmlerinde alışkın olduğumuz zengiz kız, fakir oğlan tiplemesi burada da cereyan etmekteydi. Fakat buradaki oğlan fakirdi, ama gururlu değildi. Tüm reddedilişlere rağmen yaz boyunca kıza sündü. Kızın adı Marserina Gerra idi. Elinde dantelli bir çift beyaz eldivenle dolaşır, özel arabayla okula gelir ve de tüm sınıfa ukalalık taslardı. Hocaanım genç ve güzel bir bayan olup, tahminen yeni mezundu. Zira sınıfa hakimiyeti son derece zayıftı. Kavga ve gürültünün eksik olmadığı bu sınıfı dizi haline getiren yönetmeni, ekranlarımıza taşıyan seçici kurulu ve de şahsım dahil tüm izleyici kitlesini kutluyorum.
Martin_Eden

Fakir oğlan sadece fakir değil, aynı zamanda zenciydi de. Zengin kızımız kibirliliği ve ırkçılığıyla nefret uyandırmıştı o dönemler bende.
Gönül_Adamı

Zengin kiz Maria Huakina zavallı küçük Srilo'yu aşagıladıkça biz hem nefret eder, hem daha bi çekici bulur, "Bu Srilo da biraz şahsiyet sergilese, tavır koysa kızı muma çevirir ama anlıcağı dilden konuşmak lazım işte." yorumlarıyla elin sekiz yaşındaki kız çocuğunu baştan çıkarmanın taktik planlarını hazırlardık.
roro

Bu şipşirin okulda seyirciyi hayretler içerisinde bırakan dümenler dönerdi aslında. Gruplaşmalar, intikam planları arasında zengin kızımızın çevresindeki müritlerine zaman zaman karşılığında öpücük vererek istediğini yaptırması yarının büyüklerinin dünyasına hafiften ısındırırdı biz çömez izleyicileri.
ScotlandYard

Buradaki öğrencilerin her sabah "Günaydın Bayan Gonzales" diye bağırmaları hala kulaklarımda. Atlamayalım lütfen bunu da.
jimmy_jib

"hayme pahilyo kesirler geliyo" dediklerinde çocuk çok korkar saklanacak delik arardı. kesirlerden korkardı, neden acaba?
oly

hani her bölüm başında sırasından güçlükle kalkıp "buuuuuuurdayım ööööööğretmenim" diyen tombiş kız vardı ya, ben ona bayılırdım. o esnada arka sıradan bir veled tombişin poposuna kağıttan ok atardı ya, sanki beni canım acırdı. öğretmen de bir defa olsun bu hazin olayı görmedi, hala çok kızarım buna.
ebuş

srilo'nun giymeye utandığı sandaletleri şimdilerde moda oldu.
knife

Maria Huakina adlı kıza herzaman imrenir, onun ince eldivenleri bende olmadığı için ellerime mus çorap giyerdim. Maria'nın en yakın arkadaşı Horge diye bi çocuktu. Horge akülü arabasıyla her zaman Srillo'ya hava atardı. Srillo'yu da tatlı bulmuşumdur. Helede Maria zencilerden nefret ettiği için yüzüne beyaz krema sürmesini hiç unutamıyorum. Ögretmenlerinin adı Kimena Fernandezdi. Sonra hatırladığım başka bir tipse şişman Hayme Pahilyo. Hademe sınıfa her girdiğinde öğretmene babasından şikayet geldiğini sanır ve "ben bir şey yapmadım öğretmenim" diye avaz avaz bağırırdı. Aynı Hayme gibi şişman olan bir kız vardı, Lora. Lora şişman diye dalga geçtiklerinde ağlardı. Çok iyi kalpli ve bir o kadar fakir olan Carmen adlı kız ayakkabılarını boyayacak para olmadığı için hep boyasız ayakkabılarla gelirdi. Valeria adlı gözlüklü kız ise onun kadar iyi kalpliydi. Bir iyi kalpli çocuk daha vardı adını hatırlayamıyorum ama annesi ölmüştü. Bu dizideki hademe çocuklarla çok iyi anlaşırdı.
dalinbel

Hiç unutmam Srillo'nun babası oğlunun fukara haline acımış, ona Horge'unki gibi akülü bir araba almak için bir tomar piyango bileti almıştı. Çıktı da piyango. En sonunda Srillo akülü arabasına kavuşmuştu, ama ben o haline sinir olmuştum. Artizleşmişti.
solitude

Simit Ve Jons »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv