The Map of Happiness
Sabit Futbol
İngiltere'nin bize 8-10 salladığı, şerefli üç farklı mağlubiyetler dönemiydi dostlarım. Acılıydık. Kırtasiyelerde bi futbol oyunu satılıyordu. Şöyle küçük bir tablaya sabitlendirilmiş "yaylanan" futbolcular vardı, bir de misket büyüklüğünde top. Futbolcuların ayak çevresi çukurdu. Top bu çukurun yarattığı eğim sayesinde futbolcunun ayağına yapışır, biz de futbolcuyu kafasından geri çeker, esnetir, vuruşun çeşidine göre "pivuuv" diye bırakırdık. Kaykılan fitbolcu topu uzaklara fırlatırdı, pas verirdi, şut çekerdi. Koşmadan oynarlardı. Kaleciler balına tutardı. Zevkliydi.
harvi

Yalnız bi sorunu vardı. Topa sıkı bi şut çekmek isteyip adamları geri çektiğinizde yerlerinden çıktıkları, daha kötüsü "çott" diye kırıldıkları oluyodu, zamanla diğer taraftan da bi adamın mefta olmasıyla durum eşitlenebiliyordu. Hüzünleniyodu insan, oyuncakçıdan yenisini alıyodu.
Despe-rado

Adamcıklar kırıldığında, ateş tutup eriterek yerine yapıştırırdık. Eskisi kadar sağlam olmazdı ama idare ederdi. Adamcıkın boyu da kısalırdı. O yüzden onlara Küçük Hakan felan gibi isimler veriridik. Bu arada sağ en arkadaki adamcık çok gol atardı.
sosyopat

O topa vuran adamlar kırıldığında sahada delikler oluşurdu. O deliklere top kaçması oyunda meydana gelen en uyuz durumdu, bunu da belirtiyim.
Ceo

Oyunun önemli adamlarından birisi de kaleciydi. Kaleciyi tutan demirden parça oyun esnasında çıktı mı, karşı taraftaki hiç acımaz golünü atardı. "Dur olm, kaleci sakatlandı!" desek bile golü çoktan yemiştik. Sonradan bu oyunların mıknatıslıları filan çıktı malum büyük oyuncak şirketinden. Zamanında çok arzulamıştım ama babam pahalı olduğu için almamıştı. Eğer ilerde çocuğum olursa, ona istediği oyuncağı alıcam. (Ayrıntı yazalım derken duygulandık, iyi mi?)
chaostar

Zamanında biriktirdiğim para ile almıştım mıknatıslıyı. Sonradan fos çıktı. Eskisi daha güzeldi be. Hiç üzülme.
Skutluay

Bir de, Uzay Çerezleri'nin icadı "Tombi Futbol Sahası" vardı ki çocukluğumuzun bir dönemine renk kattı. Bakkaldan delik deşik plastik bir saha parayla alınır, Tombi'lerden çıkan futbolcularla takım kurularak maç yapılırdı. Bizim çocuk aklımızla algılayamadığımız şey, 2 takım kurabilmek için en az 22 paket Tombi yemek zorunda olmamızdı. Ki, paketlerden sürekli aynı herifler çıktığı için tam bir takım toplamak oldukça zordu. Bu durum, Tombi amcaları zengin, bizi ise divane etmişti. Gel gelelim, ben o oyuncakları üreten firmanın sahibinin kızını tanıdığım için her takımdan 11'er kişiye sahip olmuş ve mahallenin kahramanı haline gelebilmiştim... Heyhat!!! Toombi futbol sahasııı toombi futbol sahaasııı
WhiteSaint

O kalecileri bir sağa bir sola hızlı hızlı yatırırdık pata pata pata diye ses çıkardı.
- Öyle sallamak yok kaleciyi abiii.
sewcette

Oyunu almaya para bulamayınca biz de dikdörtgen bi tahtayı saha yapar, üzerine çaktığımız çivileri de futbolcu zannederdik. Top yaptığımız bi bozuk paraya parmağımızla vura vura çivilerin arasından gol atmaya çalışırdık. Az mı yara oldu bu parmaklar çivilere vura vura?
Jose

futbolcuların büyük bi bölümü kırılınca biz de emmioğluyla bi oyun icat ettik. çok zevkliydi ve hala fifa'dan sıkıldıımızda ve üşenmediimizde oynarız. futbolcuların dibindeki lastikleri çıkarıp halıda takım dizilişi şeklinde yatar vaziyette dizerdik. (4-4-2, 4-3-3 gibi) söktüümüz kaleleri ve kaleciyi de halının uçlarına yerleştirdikten sonra, futbolcularla tek tek paslaşa paslaşa ileriye akın yapar, top hangi futbolcuya yakın durduysa parmak hesabı ölçerek oynardık. inanın çok zevkliydi. hatta futbolcuların isimlerini yazıp transfer yapıcak kadar ileri gittiimiz bile olmuştu. hey gidi hey hey.
aparkat

biz o futbol oyunlarının kalıbını yapıyoz hala. o minik adamların filan. çok embesil tipleri var oyuncuların ya, babama dedim, baba şu adamların tipi değişik olsun bari... o da şşt pezevenk herif sen anlamazsın işine bak dediydi. anadolu'ya satılıyo bunlar, hala talep var.
HyperBorea

Ben babamla bu kırılan futbolcu meselesine bir çözüm bulmuştum. Önce küçük ince bir çivi ateşte iyice kızdırılıyor, daha sonra kırılan parçanın taban kısmına sıcak olduğundan kolayca eritilip içine sokuluyor. Sonra da futbolcunun üst kısmı çivinin kalan kısmına takılıyor. Böylece sakat futbolcumuz eskiden de daha iyi bir hale geliyordu. İçinde demir çivi olduğu için hem bir daha kırılmıyor, hem de daha ölümcül şutlar atıyordu. Hatta bu yöntemimimiz o kadar ünlü olmuştu ki bir ara bütün arkadaşlarım futbolcularını kasten kırıp babama getirmeye başlamıştı. Neyse ki babam evliya gibi adamdır da hiçbirinin sakat oyuncularını geri çevirmedi

- Aha top ayağında platin olan forvete geçti. Şimdi yandın olum, fileleri delecem!
Reborn

Heralde bu futboldaki en azim şeyi ben ve babam yapmışızdır. Bunun kaleleri plastiktendi. Bazen toplar girip çıkıyordu ve gol olup olmadığı anlaşılamıyordu. Biz de kaleleri kestik ve arkalarına gerçek kale gibi ağ ördük. Gol olan toplar gerçek ağdaki gibi takılıyordu.
caesarian

Solo Test »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv