The Map of Happiness
Defter Tamamlamaca
Bunlar gavur icadıydı arkadaşlar. Kırtasiye dükkanlarında yaşlı amcalar bize bazı kitaplar satıyordu; Dünya Kupası, Arabalar filan. Bu kitaplarda konuyla ilgili boş dikdörtgenler vardı. Dikdörtgenleri doldurmak ve hiç bir işimize yaramayacak bu minik ansiklopediyi tamamlamak için aynı yaşlı amcadan ilgili yapıştırmaları almamız gerekiyordu. Bir paketten dört tane çıkıyordu ve hep de aynı boklar çıkıyordu, namussuz kitap inat ediyor, bir türlü tamamlanmıyordu. "Siterin Ha ..." diyerek kitabı fırlatanlar, kazandılar. Kitapla inatlaşan, dünyanın parasını harcayan benim gibiler ise hayatta başarılı olamadılar. Dangalak oldular. Embesil oldular.
zuxxi

Defter tamamlamanın yolu değiş tokuştan geçerdi. Az bulunan çıkartmalar hemen duyulur, mahallede piyasa dengeleri oluşurdu. Ufak yaşta neoklasik ekonominin uşağı olur arz-talep, kartel, enflasyon, pazar yaratma olgularına vakıf olurduk. Yuh be kardeşim yahu!
WeaponX

Bu "Defter Tamamlamaca" fenomeni ile ilgili ibret unsuru bir anım var. Biz ilkokulda iken He-Man'in defterleri çıkmıştı ve bunu tamamlayana evliya gözü ile bakılırdı. Defterin orta formasında da character showcase falan gibi bi yer vardı. Bizim okulda Faruk adında bi çocuk, tüm defteri tamamlamış ama sadece o iki sayfadaki minik bi Orko resmi kusur kalmıştı. Bi defasında bana o boş resmi gösterip "bütün defteri tamamladım ama bi tek bu ibne Orko kaldı" demişti. Çocuğun yüzündeki umutsuzluğu ve hayal kırıklığını o yaşımda görebilmiştim. Daha sonra da bi baltaya sap olamadı zaten. Bugün bile o eksik kalan Orko'yu hatırladıkça kalayı bastığına eminim.
ARBALEST

Cidden Orko çok zor çıkardı. Bir arkadaşta vardı, ben bi basket topu karşılığı anca alabilmiştim onu.
peace

Bu yapıştırma ve firmaları üreten firmanın adı Panini idi. Nedense aklımda kalmış salak bi ayrıntı.
dtredblood

Bu defterlerden biri de Mexico '86 Dünya kupası takım kadrolarıydı. O yıllarda Bulgaristan'la aramız limoni olduğundan, okulda zaman zaman Bulgaristan takımının sayfasına bakarken "Oğlum aslında Bulgaristan çıkartmalarını yapıştırmamamız lazım." gibi geyikler dönerdi, ama kimse uygulamazdı.
D-Max

Lak Lak »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv