The Map of Happiness
Ende Tura Bir Ki Üç
Pek keyif almadığım, abuk bulduğum bir oyundu. Ebe, yüzü duvara dönük "Ende tura bir ki üç" diye sayar, diğerleri bu sırada ona yaklaşırdı. Ebe sayma işlemini bitirip de arkasına döndüğünde hareket eden birisini yakalarsa o kişi yanar ve ebe olurdu.

Bu durumlarda hemen caz yapılır, "Hadi len ben hareket etmedim" denir. Nasıl olsa ortada bir gözlemci yoktur. Diğerleri de "Evet hareket ettin" demezler çünkü az sonra aynısını senin ona yapacağını bilirler. Böyle, kesin çizgilerle belirlenememiş, muallaklarla dolu bir oyundu.
zuxxi

Oyun doğru anlatılmış da isim biraz sallama olmuş. Onun adı "ende tura küsurat" değil "Önde Durma Bana Bakma Arkamdaki Yeşil Kaplumbağa"dır.
????

Hiç de bile... Onun adı "Ebe tura bir kii üç"tür işte! Hatta elemanlar ebeye iyice yaklaştıklarında ebe onları şaşırtıp aniden dönmek için "ebtrabiküç" der dönerdi. Abarttıı zamanlarda "hıbtırrrt" gibi bir şey söylerdi, o zaman sayılmaz falan diye itiraz ederdik... Hey gidi günler...
fissan

Ben de "Davul zurna bir ki üç" diye biliorum.
spunky

bu oyunun adının oricini fransızca'dan gelir. un deux trois (1-2-3) ön dö trua diye okunur ki zamanla dilimizde endeturaya dönüşmüştür.
GracchuS

Bir DE ende tura güzellik diye başka bir versiyonu vardı. Ebe olan kişi ende tura güzellik deyince insanlar garip garip güzel olduğunu düşündükleri salak pozlar verirlerdi. Yazıyım dedim.
Pedroso

Biz buna En De Turna dedik. Ulan hiç de düşünmemişiz niye turna diye.
metalwarrior

Dokuz Taş »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv