The Map of Happiness
Saklambaç
Saklambaçta olabilecek en güzel şey çamlak ve çömleğin patlaması idi. Eğer ebe kişileri karıştırır, yanlış isim söylerse, birdenbire herkes çıkıp "çamlak, çömlek patladı, çamlak çömlek patladı" diye bağırmaya başlardı. Bu anı yaşayabilmek için gömleklerimizi değiştirirdik.
Bu arada çömlekin birkaç anlamını biliyoruz, ama çamlak nedir, nasıl patlar bilinmez. Ama güzel uymuştur. Uyduranı tebrik ederim.
sosyopat

Çanak çömlektir aslında patlayan ama o bağırtı için uydurulan melodiye pek uymaz çanak kelimesi. Biz de onu çamlak haline getiririveririz nedir yani! Çocuğuz biz.
zuxxi

Bahse değer bir diğer saklambaç terimi de "çay yapmak"tır. Ebe, bulamadığı son bir kişiyi aramaktan sıkılınca "Cezmiii, çııık, çay yaptııım" diye bağırırdı. Pişkin pişkin sırıtarak gelen bu kişi (ki genelde mahalle turu tabir ettiğimiz uzuuuun yürüyüşten gelir olurdu) sobelemiş sayılırdı. "Çay yaptııım" yerine "kurtsuuun" diye bağıranlar da vardı. Aynı şeydi...
Ay bir de kara kedi durumu vardı. Ebelenenlerden birinin ebe olması için parmak seçilirdi. Parmaklardan biri kara kedi olarak atanırdı. Ebe o parmağı seçerse, yine ebe olurdu :)
Duduq

bi duvarın arkasına geçer mont, hırka vb. giyisilerimizi deişip özellikle kolumuzu gösterirdik ve çamlak çömlek hep patlardı.
fecund

saklambaç oynayan kaleye mum diksin!!!
budanekiya

Ebe olan kişinin kaça kadar sayacağını belirlemek için çok abes bir yöntem kullanırdık. İki elini badana yaparcasına ebenin sırtına sürmeye başlarsın ve şuna benzer bi şeyler dersin: "Öğretmen tahtayı sildi vs. vs. noktayı koydu." Burda noktayı koydu dediğin anda seçtiğin bir parmağı ebenin sırtına batırırsın. ( Buradaki önemli ayrıntı da "noktayı koydu"nun koydusunu "Kooooooydu." şeklinde uzatmaktır. Heycan katar.) Neyse sonra ebe döner on parmağının içinden hangisini sırtına bandırdığını tahmin etmeye çalışır. Her parmak 10'a tekabül eder ve ebe yanlış parmağı seçtikçe saklanma süresi uzar. Ebe ilk seferde bilecek kadar ballıysa hiç keyifli olmaz. Bikiçdöbetıdikizdokun şeklinde bi çırpıda ona kadar sayar biz etrafta deli danalar gibi koşuştururken o gayet sakin Ali sobe! Sencan sobe! Memo sobe! diye bizi sıraya dizer.
jixus

Misket »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv