The Map of Happiness
Hayat Bayram Olsa
"Bütün dünya buna inansa, bir inansa" gibi hayaller içeren bir şarkıdır. Aslında sözleri gayet iyi niyetli, barışçıdır, fakat haddinden fazla ve sahtekar bir iyimserlik taşır. Üstelik melodisi çok basittir ve kolaylıkla sinir bozabilir. Hala heryerde çalınır ve insanlar elele tutuşarak bu güzel dilekleri tekrarlarlar. Bu gibi durumlarda yavaşça masadan kalkarak tuvalete doğru yol almayı yeğlerim. "Hocam nereye? El ele tutuşsak, birlik olsak" diyenler olduğunda: "Ya iyi diyosun da çok sıkıştım bilader. El ele tutuşsak ama prostat olmasak" gibi manasız cümleler kurarak sıvışır, şarkı bitene kadar ortama geri dönmezdim. Çıkıntı bir adam olmak değildi niyetim ama masada el ele tutuşarak "İnsanlar tutuşsa, kardeş olsa" diye avaz avaz bağıran bu insanların, bar ortamından çıkar çıkmaz "Vay it sıpası benim arabayı sıkıştırmış. Hüleaynn ancuk kafalı ileri alsana lan" diyerek söz konusu kişilere kafadan dalması ne kadar isabetli davranmış olduğumu anlatırdı bana. "Bütün dünya hızla sallansa, hayat ayran olsa" diye mırıldanarak yol alırdım karanlıkta.
zuxxi

Bu şarkıyla ilgili aklımı çok kurcalayan birşey var. Birçok ünlü şarkıcının, sinemacının, v.s. katıldığı büyük bir gecenin sonunda herkes sahneye davet edilir ve sunucunun "Geceyi güzel bir şarkıyla noktalayalım mı, ne dersiniz?" gibisinden yalaka bir sunuşundan sonra hep beraber bu şarkı söylenmeye başlanır. Niye bu şarkı? Hemen herkes biliyo diye mi? Ünlülerin illa ki güzel bi mesaj verecez kaygısından mı? Yav kardeşim, başka bi şarkı bilmiyo musunuz? Birbiriyle uyumsuz, alakasız seslerden oluşmuş bir grubun yüksek sesle ve içten bir şekilde bu sahtekar şarkıyı söylemesi, o güzel gecenin içine ediyo be. Bu arada seyircilerin avuç içlerini patlatırcasına alkış tutmaları da ayrı bi olay tabi.
flyaway

Yoo başka şarkılar da biliyorlar. Birbirlerine ne derece düşkün olduklarını vurgulayacakları gecelerde "Arkadaş," eski sanatçılara olan saygılarını ifade etme sırası geldiğinde "Eski Dostlar" şarkılarını kullanırlar. Ne yalan söliym bana da pek inandırıcı gelmezler.
zuxxi

Serseri »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv