The Map of Happiness
Çeşitli Ayrıntılar
1 2 3 4 5 6 7 8

Yerleri Sulayan Adam ve Siz
Toz kalkmasın, ya da etraf temiz olsun diye dükkanlarının önündeki kaldırımı sulayan bir çok adam vardır. Siz, sulanan kaldırımda, sulanan mekana doğru yavaş yavaş yaklaşırsınız, ama kendinizden eminsiniz: Racon gereği, tehlikeli bölgeye girdiğinizde çevik esnaf, hortumu hızla yere, kendine doğru tutar. Size bakmaz, siz de ona bakmazsınız ama o gizli anlaşma yapılmıştır işte. Siz ona, dikkatli olup sizi ıslatmadığı için; o da size, bu tiribi yapmasına olanak verdiğiniz için, müteşekkir. Hayata devam.
zuxxi

Ne Vardı Sizin?
Bir kaç arkadaş hem lezzetli, hem de ucuz yemek yiyecek olmanın neşesiyle kebapçıya ya da büfeye doluşuruz. Gelsin ayranlar, gitsin dönerler, abi ketçap mayonez versene ...
Yemekleri bitirip de sigaraları yaktıktan az sonra varsa garsona, yoksa kasadaki abiye sorarız; "Bizim hesabı alır mısın?" Hayır efendim alamaz. Çünkü adisyon denen, kullanımı kolay ve son derece yararlı sistemden haberi olmayan müthiş bir esnaftır o. Soruya soruyla karşılık verir:
- Ne vardı sizin?

Töbe ya! Nasıl sayacağım şimdi tek tek, yazsana baba sen biz yedikçe bi köşeye. Du bakalım:
- Eee 3 ayran, 2 tost, 2 yarım döner, 2 hamburger ...
- Hamburger 3 değil miydi?
zuxxi

Halk
Hani şu seyrederken, dinlerken, okurken öğreniriz ya birilerinin halkı olduğumuzu. Birisi çıkmıştır; kim olduğunu, ne olduğunu, oraya neden çıkarıldığını ya biliriz ya bilmeyiz; halk filan derler. Beni halkım böyle istiyo, ben halkın adamıyım, ben halkın sanatçısıyım... Siz de o esnada sanatçı mı lan bu? diye düşünürsünüz.

Ama sanatçıymış ve çıkmış oraya. Bi de bizimmiş o. Gel kardeşim evi taşıyacaz, dediğinde yardım edecek mi? Kıl olursunuz, bulsanız tekme tokat döversiniz. Ben onun halkı değilim, diye düşünürsünüz, başkaları da benim gibi düşünüyordur diye kendinizi rahatlatmak istersiniz ama; yok işte. Başkaları sizin gibi düşünmüyor. Siz de mecbursunuz o kişilerin halkının bir parçası olmaya. Siz istediğiniz kadar, Yok ben onlardan birisi değilim, deseniz de nafile. Onlar sizi sormadan sahipleniyorlar. İsteseniz de, istemeseniz de.

Bizler; hepimiz, o adamların, o kadınların halkının içinde yer ediyoruz. Biz diyoruz onlara; gel şu şaklabanlığı yap, tipini şöyle kıl hale getir, böyle acıklı şarkı söyle, git şu adama hakaret et, git şu ortamda şu densizliği becermeden gelme... diye.

Hallk ne diosa o. Ne diosak o. Halkıma sevgilerle...
????

Korkma Sönmez
İstiklal Marşı'na İstiklal Marşı değil de "korkma sönmez" demekle kalmayıp, diğer milletlerin milli marşlarını da, "Almanların korkma sönmezi, Japonların korkma sönmezi" diye nitelendirmek hoş mudur, nahoş mudur bilemedim. Tıpkı bütün zencilere, Erman Toroğlu tiribiyle "arap" demek gibi...
sern

Aç Gözlülük
İnsanlar bir şey ister, tesadüfen gerçekleşirse, ilk lafı şu olur: "Tüh! Keşke başka bir şey isteseymişim, olacakmış." Yahu bu istediğin oldu ya. Daha ne istiyorsun? Bu ne aç gözlülüktür, bu ne hırstır?
YuceMajeste

Adres Takibi
Bugünlerde çok sık rastlar oldum bu olaya. Eminim hepiniz her gün bununla karşılaşıyorsunuzdur. Bu gün adamın birine, postane nerde, diye sordum:

- Hocam. Bakar mısın? Postane nerde?
- Bak şurdan aşağı dümdüz in. Birinci değil, ikinciden sola dön. Sonra birinci değil, ikinci değil, üçüncüden sağa dön.
-Oldu...

Ya yok böyle bişi valla. Adam kısaca ikinciden sola, üçüncüden sağa dese olmuyor. İlla birinci değil, ikinci değil... Sanki öyle demese ben gidip o sokaklara teker teker girip çıkacağım. Anlamıyorum ben bu insanları. Bir daha adres sorarsam böyle olayım.
????

Aramak
Öyle heryerde bulunmayan birşey ararsınız, bir dükkana girersiniz:

-Feldispat distribütörü var mı?
-Yok.
-Nerde bulabilirim?
-Valla onu arayacaksınız beyfendi...

Ulan arayacağımızı biliyoruz, hatta zaten aramak üzere yola çıktık ve şu anda zaten arıyoruz, sen bize nerede arayacağız, nerede bulabiliriz onu söylesene. Manyak mısınız ulan siz?
YuceMajeste

Yola Konulan Paspaslar
Yollara konulan paspasları sever misiniz? Ben çok severim. Civar esnafı temizlenmesi için arabaların güzergahına paspasını yerleştirir, işine geri döner. Paspas bir kaç saat boyunca arabaların tekerlekleriyle haşır neşir olarak günahlarından arınır. Yola ilk konuluşunu merak ederim. Acaba adam sabahın köründe, hepimiz fosurdarken, güven içinde mi koymuştur onu oraya; yoksa trafik kalabalığında riske girmiş, eğlenceli bir görüntü mü sahnelemiştir. Peki ya ben arabayı yol ortasında "zart" diye durdurup, inip, paspasa ayaklarımı silersem, "hüüeeloo... napıyosun kardeşim yol ortasında", diye kızarlar mı bana, yoksa "paspas, ayak silmek içindir" diyerek anlayış mı gösterirler?
zuxxi

Onun Yeri Orası
Niye değiştiriyorsunuz siz benim eşyalarımın yerlerini bakiym? Onun yeri niye orası? Eşya, aklını kullanmış, orayı mı istemiş? Cansız bir varlık, nerenin yeri olduğunu bilmez, nereye koyarsan orada durur. E ben bana ait olan bu eşyayı buraya koymuşum, demek ki yeri burası. Bak hala değiştiriyo... Karışmayın ya eşyamla benim hayatıma.
Özen Gösteren Annelere ve Temizlikçi Kadınlara Duyurulur.
zuxxi

Yerimi Yadırgadım
Yerimizi yadırgarız ya... Lan neyi yadırgıyosun? Kelimenin orjinalliğine de bakınız.
- Rahatsız mı oldun yerinden?
- Yok benimkisi tam olarak rahatsızlık değil. Biraz yadırgama sadece.
- sktr ya.
zuxxi

Sayfa 2 »
zuxxi.com | Geyiks Ar�iv