Kraliçe Margot

La Reine Margot

1994

Ortalama Puanı: 8.8

Öykü

Aslında herşey Margot'nun annesinin başının altından çıkıyor arkadaşlar; 1542 yılında Fransa'dayız. Katolikler ve protestanlar birbilerini yiyorlar memlekette. Margot Kral 9. Charles'ın kardeşidir ve tahtın varisidir. Çünkü Çarls hastalık hastası, güçsüz ve nevrotik bir adamdır. Margot'nun annesi memlekette huzuru sağlama bahenesiyle katolik olan Margot'yu protestan Navarre'li Henri ile evlendirir. Fakat bi kaç gün sonrası için meşhur St. Bartholomew Günü katliamını planlamaktadır. Nitekim katliam gerçekleşir ve binlerce protestanın canına kıyılır. Bu arada garip bir adam olan Henri'yi hali hazırda sevmeyen Margot'nun gönlünü, askerlerden yine bir protestan olan La Mole çeler. Margot, La Mole ile sevişedururken saraydaki entrikalar, zehirle gelen cinayetler tüm hızıyla devam etmektedir çünkü annenin planları ile henüz işi bitmemiştir.

Notlar:

  • Alexandre Dumas'ın romanından uyarlama.
  • 1994 yılı Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarıştı ama yerine Patrice Chéreau Jüri Ödülü, Virna Risi en iyi kadın oyuncu ödülü kazandı.
  • 1995 Cesar Ödülleri'ne ise 12 dalda aday oldu. Bunlardan en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kostüm, en iyi kadın oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini aldı.