Maruf

Maruf

2001

Ortalama Puanı: 6.0

Öykü

Maruf tek dileği sevdiği kızla evlenebilmek olan bir köy delikanlısıdır. Annesi onu doğururken kötürüm kalmıştır ve babası bu olaydan Maruf'u sorumlu tuttuğu için aralar biraz açıktır. Ama olsun geri kalan her şey ahenk içinde sürüp gitmektedir. Askerlik zamanı da gelmiş çatmış, vatani görev için gün alınmıştır. Tam bu vakit Maruf'un amcası vefat eder ve karısı Cankız ortada kalır. Maruf'un Cankız ile evlendirilmesi bahsi ortaya çıktı mı, şimdiye dek töreydi gelenekti ne gerektiriyorsa bir bir uyan Maruf için işler karışmaya başlar. Üstelik Cankız da ölen eşine sadık kalmaya kararlıdır.

Notlar:

 • 38. Altın Portakal için yarıştı ama netice alamadı.

İzleyenler ne demiş?

 • turk filmleri atakta...

  gayet güzel bir film gerçekten sırf verdiği mesaj için izlenir bu filmi izleyipte gerçek anadolu kültürünün ne olduğunu anlamak lazım
  Puan: 10
 • hayır

  ya anlamıyorum şu türkler neden filmlerde hep edebi laflar kullanan karakterleri kullanıyorlar. ben hiç hayatımda ay, güneş ve yıldızlardan bu kadar çok bahsedebilen insanlarla karşılaşmadım. hele bir ruhla karşı karıyayken konuşana hiç mi hiç.
  Puan: 3
 • eğer bilmiyorsanız, şimdi biliyorsunuz.

  kendilerine yeni sinemacilar adını veren idealist kişilerin yeni bombası. filmin içinde sevişme sahnesi yok o yüzden hiç bir magazin programında vs. görmemiştim ama tek bişey söyliyebilirim seyrettiğim en güzel türk filmi... göndermeler ve kurgu mükemmeldi. içerdiği paradokslar senaryonun akıllıca işlendiğinin bir kanıtıydı resmen. mutlaka seyredin.
  Puan: 8