Afrika Kraliçesi

The African Queen

1951

Ortalama Puanı:

Öykü

Birinci Dünya Savaşı sırasında Afrika'da misyonerlik yapan Rose, Almanların kampı basıp abisini öldürmesi ve yerli halkı sürmesiyle Afrika'nın bağrında bi başına kalır. Levazım taşıyan "Afrika Kraliçesi" isimli küçük geminin kaptanı Charlie, Rose'u medeniyete götürmeyi teklif eder ve teklifi kabul görür. Lakin ikisi de birbirinden pek hoşnut değildir. Charlie, Rose'un kadına yakışır şekilde bi köşede yolculuk etmesini ister fakat Rose savaşın bir parçası olmayı, savaşta etkin rol almayı kafasına koymuştur ve boyuna posuna bakmadan ufacık gemiyle, Alman savaş gemisini batırmayı hedefleyen bir plana takmıştır kafayı. Böyle olunca yolculuk süresince Charlie ve Rose, bir yandan azgın sularla diğer yandan Almanlarla, en başka bir yandan ise birbirleriyle didişir.

Notlar:

  • C.S. Forester'ın romanından uyarlama.
  • Kıyısı sazlıklarla dolu olan nehrin çekimleri bizim Dalyan'da yapılmış arkadaşlar. Memleketten manzaralar görmekte mümkün dikkatli bakıldı mı.
  • 1952 yılında dört dalda aday gösterildiği Akademi Ödülleri'nden Humphrey Bogart En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını götürmüş.