Doğu - Batı

Est-ouest

1999

Ortalama Puanı: 6.3

Öykü

1946 yılının Haziran ayında Stalin, batıda yaşayan mültecilerin memlekete dönmesi için pek davetkar bir kampanya başlatır. Rus pasaportu olsun, genel af olsun bir yığın güzellik sunar gurbet elde yaşayan Ruslara. Yıllar yılı Fransa'da yaşayan başarılı doktor Alexei, toprak hasretine son verecek bu fırsatı havada karada değerlendirmek ister. Güzel eşini, çocuğunu, tasını, tarağını toplayarak Sovyetler Birliği'nin yolunu tutar. Fakat hoşgeldin partisi hiç de bekledikleri gibi çıkmaz. Kısacası Stalin sağ gösterip sol çakmıştır ve Alexie'nin Fransız eşi ve yavrusu meşakkatli bir çıkmazın içine düşer.

Notlar:

 • 2000 yılında en iyi yabancı film dalında Oscar'a ve Altın Küre'ye aday gösterilmiş. Aynı sene Cesar Ödülleri'nde de üç adaylığı var. Adaylıktan öteye geçememiş malesef.

İzleyenler ne demiş?

 • fena değil....

  Henüz bu film için kimsecikler yorum yapmamış. Siz ilk olacaksınız; insanlar açtığınız yolda ilerleyecekler. Bu kutsal görevi başarıyla tamamlayacağınıza ve son derece eğlendirici bir yazı yazacağınıza hiç kuşkum yok. BU YAZIYI GÖRMEK O KADAR ZEVKLİ Kİ SADECE BURAYA İLK YAZAN OLMAK İÇİN BÜTÜN FİLMLERE KOŞUYORUM:p herneyse film fena değil, oyuncular da yılan hikayesinden fırlamış gibi eğreti durmasa! filmin konusu sıradan sanki bir dejavü ama neyin hala anımsamıyorum, anımsıyınca da yazıcam söz, iyi zaman geçirmek istiyorsanız gidin bence!
  Puan: 7
 • eh..

  ya o kadar da iyi olmamış.. insanı kıl eden ayrıntılar var.. bi de gerçekleri mi bilmiyorum ben ya da sovyetler birliği bu kadar mı pisikoydu. yani evet ööleydi de filmdeki de höh yani..
  Puan: 7
 • PES!

  Bu filmi geçen sene Sinema-Tarih Bluluşmasında izlemiştim. "Stalin karşıtı bir film" diye duyunca bişeyler çıkar diye umdun ama hayal kırıklığına uğradım. Son derece basit ajitasyonlarla dolu diyaloglar beni iğrendirdi. Gitmek isteyenleri uyarmak için bu yazıyı yazdım SAKIN HA!!
  Puan: 1
 • ANTİ KOMÜNİST BİR FİLM AMA ...

  Filme başlarken kullanılan "avrupanın 5 karanlık yılı" tabiri zaten filmi ele veriyordu. Sovyetler'e hakaret noktasına varacak kadar ( kaldı ki bu hakaretlerin dayanağı da bence yok. ) anti-komünist bir filmdi .Batıyı bir cennet Sovyetleri bir cehennem kazanı olarak gösteren bir film izledim. Fakat : Sinema dilinin kullanımı bakımından kesinlikle izlenmesi gerekiyor. Renk seçimi, kamera açı seçimleri bence son derece başarılı. Ve iyi bir acitasyon yöntemi kullanılmış. Fakat dediğim gibi film teknik açıdan çok iyiydi. Yönetmene hakkını vermek gerekiyor.
  Puan: 4