Goya

Goya en Burdeos

1999

Ortalama Puanı: 5.2

Öykü

82 yaşındaki Goya sürüldüğü Bordo'da, son sevgilisi Leocadia ile yaşamaktadır. Gençlik günlerini hatırlar. Uluslararası şöhret ve İspanyol Mahkemesi politikasının ihanetlerinin kaçınılmaz olarak birleştiği bir yaşam. Geçliğinde yaşadığı ve bir çok eserinin konusu olan Alba Düşesi ile yaşadığı büyük, ihtiraslı aşk. Sonrasında 46 yaşında geçirdiği bir hastalık sonucu tamamiyle sağır olması ve kendini toplumdan soyutlayarak, karanlık resimlere dönmesi.

Notlar:

 • 1746-1828 yılları arasında yaşamış ünlü İspanyol ressam Francisco Goya'nın yaşamını anlatan film, Saura'nın hayallerini süsleyen film imiş.
 • 2000 yılında 10 dalda aday gösterildiği Goya Ödülleri'nde en iyi görüntü yönetmeni, en iyi erkek oyuncu, en iyi makyaj ve en iyi sanat yönetmeni ödülleri kazandı.

İzleyenler ne demiş?

 • Goya öldü

  Gazetede resimlerini görmekle birlikte bu filme gitmeye karar verdim . Daha önce Goya ile ilgili olarak Ankara Devlet Tiyatrosundan ,"Goya" oyununun , kötü bi yorumunu izlemiştim . Ama resimlerine hayran kalarak gittiğim bu filmde böyle bir hayal kırıklığı beklemiyordum . Film tahmin ettiğim gibi görüntüler ,özellikle Goya nın estetik kaygısına dayanılarak oluşturulanlar , muhteşem . Deliliğin anlatımıda sade , abartısız ve başarılı . Bunlar büyük artılar ama geride kalan önemli bişeyler var . Goya'nın hayatta birçok şeyden vazgeçmesine neden olan siyasal görüşleri ve bu görüşlerinin uygulanması amacı için aktif bi rol üslenmesi çok geride kalmış , birtek milliyetçi yanı üzerinde biraz durulmuş diğer yönelimleri ise çok önemsiz şeylermiş gibi geçilmiş . Tamam bu yönetmenin kendi seçimi olabilir ama Goya gibi bi adamın hayatını beyaz perdeye getirmek bir takım sorumlulukları almayı gerektirir , aşk ve sanat yaşamı ile olduğu kadar , özgürlükçü yapısı ve siyasi düşüncesi ile de tarihe mal olan bu ismin bu kadar önemli yönlerini geri plana atmak hatta es geçmek açıkçası beni pek doyurmadı . Sonuç olarak sadece diyemesemde büyük ölçüde, içeriği geri plana itecek kadar , estetik ve daha çok (La Furra Del Baus etkisi ile) tiyatral anlatım üzerinde durulması , boş bir güzelliğin hazin sonu gibi , sıkıntı yarattı .
  Puan: 4
 • goya

  Böyle büyük bi ressamın kötü anlatılması beni üzdü cok sade bi film olmuş otobiyografiden daha cok dram filmi gibi olmuş yani ne biliyim daha güzel olabilirdi ayrıca cok az para harcanmış
  Puan: 5