Angela'nın Külleri

Angela's Ashes

1999

Ortalama Puanı: 7.0

Öykü

McCort ailesi Brooklyn'de yaşayan fevkalade yoksul İrlanda kökenli bir ailedir. Beş ve dört yaşlarında iki oğul, emekleme döneminde erkek ikizler, alkolik baba ve doğum yapmakta olan anne. Anne dört erkeğin ardından kızı tutturunca aile sevinçten sevince koşar. Fakat yedi hafta sonra fakirliğin getirdiği zorluklar yüzünden minik kız ölür. Anne kederinden yataklara, baba da alkole düşer. İkizlere bakma görevi iki kardeşin üzerine yığılır. Yaşadıkları sefaletten kurtulmak için memlekete dönmeye karar verirler. Yıl 1935, İrlandalı aileler daha iyi yaşam koşulları için bir bir Amerika yolunu tutarlarken, bizimkiler ters yöne gidiyor. İrlanda da aileyi bağrına basmaz. Sefalet artar. McCort ailesi trajedi üzerine trajedi yaşar.

Notlar:

 • İrlandalı göçmen Frank McCourt'ın en iyi satanlar arasındaki ve Pulitzer Ödüllü otobiyografisi, Angela's Ashes: a Memoir'den uyarlanmış.
 • 2000 yılı Las Vegas Film Eleştirmenleri ödülleri'nde en iyi müzik ödülü kazanmış. Aynı dalda Oscar'a da aday gösterilmiş fakat kazanamamış.
 • Aynı yıl Londra Film Eleştirmenleri Ödülleri'nde ise Emily Watson, bu filmdeki ve "Hilary & Jackie" deki oyunculuğuyla yılın en iyi oyuncusu seçilmiş.

İzleyenler ne demiş?

 • gitmez tabii

  filmden anlıyan kuşak şu an festivali izliyo o nedenle bu filme kimse gitmemiştir ama haftanın en iyi filmi festival dışındaki gençlikte saçmalıklarla uğraşıyo tabii
  Puan: 5
 • Derin bi nefes aliyim

  Film guzel. Uyurum diye girdim, cin kesilmis, icim paralanmis olarak ciktim. Seyredelim, gorelim derim. İyi cevrilmis. Boylesi bir film icin tempo bayagi iyi. Ya da felaketler o kadar arka karkaya gelmis ki, o yüzden bana öyle geldi. Denyo diyilseniz gidin derim.
  Puan: 7
 • frank amcanin hikaayesi

  sizi bilemem ama ben begendim.. once bi önyargim vardi ortasinda bayilir kalirim falan diye ama israr yuzunden gitmek zorunda kaldim.wallabillaa hic pisman falan olmadim. bikere hikayenin gercek olmasi bile izlemek icin yeterli bi sebep.yaa boole iste.. gidin yani.
  Puan: 8
 • Angela's Ashes

  ben gitmedim fakat şu ünlü "pultser" ödüllü kitabını okudum, kitabı manyak güzel di, filmine de bu açıdan bakarsanız beğenebilirsiniz sanırım..
  Puan: 9
 • Angela'nın Külleri

  Eveeeeet.... Güzel bir konu, iyi bir oyunculuk, sağlam bir kadroyla oluşturulmuş kaliteli bir film. Amma velakin yine de bazı yerlerin çok uzatılmış olduğunu düşünüyorum. Ama görmekte fayda var desem yeridir sanırım....
  Puan: 6
 • Kasım ayında doğdum, kasım kasım oldum...

  Başlıkta belirtildiği gibi... Film fena diil ama harbiden gereksiz bir uzunlukta. Yapımcı denyolar depoda atıl bir şekilde duran 78 model film makaralarını kullanmışlar. İyi halt etmişler... Gidin görün... Ama gece matinesine gidenler, kız arkadaşının ebeveynlerinden mutlak surette yatıya kalma izni alsınlar...
  Puan: 4
 • fakirligin vatani yok!

  filmin anlaticisi "sefil bir ailenin cocugu olmak kotu bi seydir ama sefil bir irlandali ailenin cocugu olmak ondan beterdir" diyerek filme basliyo.film boyunca da size bunu hissettirecek sahne ve olaylar birbirini izliyor.ulen adamlar cok acilar cekmis diyosun filmden cikinca ama bunlarin aynilarini yasayan binlerce insan var maresef turkiyede.sonucta secim size kalmis:ya irlandali bir ailenin 60 yil once yasadigi sefalete aglarsiniz ya da bizim simdi yasadigimiza!!!
  Puan: 8
 • Çok beğenilesi bir yapıt

  Gerek sanatsal bakımdan gerekse de seneryo bakımından film bence gerçekten izlenesiydi. Özellikle İrlanda yoksulluğunu iyi yansıtmışlar. Mekan, yer, öykü, oyuncular hepsi çok iyiydi. Film biraz uzun ama gerçekten izlediğime değdi. Ben ikincisini yani adamın Amerika'ya gittiğinden sonraki hali olan kısmını beklemeye başladım şimdiden. Ama ilki kadar etkileyici olmayacağı su götürmez. İrlandalılara olan sempatimden mi, filmi çok beğenmiş olmamdan mı bilmiyorum. Ama bildiğim kesin bi şey var oda bu filmin 10'u hakettiğidir.
  Puan: 10
 • o neydi öyle yaaa

  Gecenin bi vakti arkadaşların sinema aşkı depreştiği için gittik ama pişman olduk. Ben zaten ev ve iş sorunu üzerine yeterince problem yaşarken kendimi bırakıp onların haline üzüldüm. İnsan seyrederken acaba gerçekten bu kadar bahtsız ve fakir insanlar olabilir mi diye düşünüyor. Fakat sonra kendi halime şükrettim. Ve sürekli yağmur yağan ve sisli olan o Irlanda havasına lanet ettim. Hava bile fakir olanlara karşı demek ki. Birde şunu öğrendim. Asla içki içmeyin. Ama hayatın paparazzi programlarındaki gibi masa devirip ceket yakmaktan ibaret olmadığını anlamak ve içecek süte hasret çocuklar olduğunu hatırlamak için gidin. Gidin ki insanlığınızdan utanın. Ben utandım şahsen. AMA MUTLAKA GİDİN. yazı bitti hadi şimdi buradan da gidin. daalın.
  Puan: 8
 • gitmezseniz çok şey kaçırırsınız

  film çok hoş ama kitabı daha ayrı bi tat veriyo tabi yine sizin seçiminiz
  Puan: 10
 • agladim

  hayatimda gördügüm en güzel birkaç filmden biriydi uyumaya gittim harap olup döndüm
  Puan: 10
 • fena dil

  gidilebilecek daha ii filmler var
  Puan: 7
 • guzel bi film

  Gayet guzel bi filmdi. Surekli yagmur vardi sonra trajedi, basarisizlik... farkli bi film. Gidin derim.
  Puan: 9