Sürü

Sürü

1978

Ortalama Puanı: 8.2

Öykü

Siirt'te iki aşiret kan davası güder. Veysikan Aşireti ve Halilan aşireti. Düşmanlığın sona ermesi için Veysikanlar'dan Şivan ve Halilanlar'dan Berivan evlenir. Fakat Berivan hastadır ve üç çocuğu doğum sırasında ölür. Veysikan aşiretinin babası Hamo, bu duruma feci hiddetlenir ve Berivan'ın uğursuzluğuna inanır.Aşiretler arası sürtüşme bir türlü sükunete kavuşamaz. Şivan, babasının bütün şiddetine rağmen karısına arka çıkar, aşiretten ayrılmayı bile düşünür. Bu sırada Ankara'daki hayvan tüccarları parasını daha önceden ödedikleri 317 koyunu acilen ister. Aşiret büyükleri Şivan'ı, Berivan'ı ve koyunları alarak Ankara'ya doğru yola çıkar.

Notlar:

 • Uluslararası bir çok alanda ve festivallerde ödül kazanmış. Bunlardan bazıları:
 • 1979 Locarno Film Festivali, Altın Leopar Ödülü.
 • Aynı yıl 29.Berlin Film Festivali, Otto Dibelius Ödülü.
 • 1980 yılı Londra Film Festivali en özgün ve yaratıcı film.

İzleyenler ne demiş?

 • çok çok güzel

  YILMAZ GÜNEYden bir şahaser birkez daha uzun bir aradan sonra gümüş perdede.bütün oyunculardan inanılmaz güzel bir performans,muhteşem çekimler ve memleketimden insan manzaraları.sağolasın YILMAZ GÜNEY iyiki vardın. memleketteki amerikan budalalarını senden başkası susturamazdı zaten.
  Puan: 9
 • güneyin en iyi filmi

  bu film bence yılmaz güneyin en etkileyici filmi arkadaşta verdiği yanlış ideolojik mesejlar yolun anlatımındaki yalınlık bu filminde gözükmüyo ben defalarca seyretmeme rağmen bi daha gittim ve teniz kopyada çok daha fazla zevk ararak seyrettim bence gidenler bi daha gitsin
  Puan: 5
 • oyle boyle

  film hakkind ayorum yapmayacam ama sunu bilsinki herkes film yonetmenindir senaristin degil. oraya yilmaz guney yazilmasi sadece reklam amaclidir. hem yilmaz guney filmeleri daha guzeldir ornek duvar, umut. bu zeki oktene de haksizliktir. ben ikinci sinan cetin degilim ama olay budur yani kil kapiyorum bi filmin senaristiyle anilmasina.
  Puan: 6
 • yılmaz guney

  gerçekten mukemmel olagan üstü bır fılm yılmaz guney den boylee bır fılm beklemek normal bır fılm.. gıtmenızı tavsiye edıyorum gıdın gorun senaryo nasıl yazılıyormuş
  Puan: 9