Elveda Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995

Ortalama Puanı: 8.4

Öykü

Ben ağır bir alkoliktir. İçki yüzünden işinden kovulduğunda hayatında anlamlı olan herşeyi kaybettiğini düşünür. Çözüm Las vegas'a gitmek, dört hafta boyunca deli gibi içerek ölmektir. Vegas'ta Fahişe Sera ile tanışır, aşık olur, yanına taşınır. Ben'in geri kalan bir iki haftalık ömründe aşklarını birbirlerinin kaderlerini ve seçimlerini değiştirmemeye çalışarak yaşarlar.

Notlar:

  • Yazar John O'Brien'ın otobiyografisinden uyarlama. Filmin prodüksiyon aşamasına geçildikten iki hafta sonra John O'Brien intihar etmiş. Mike Figgis bunun üzerine projeden vazgeçmeyi düşünmüş fakat daha sonra yazar için güzel bir anıt olacağına karar vererek devam etmiş.
  • 1996'da Nicholas Cage en iyi erkek oyuncu dalında birer adet Oscar ve Altın Küre kazandı. Film, en iyi yönetmen, film, kadın oyuncu gibi dallarda da aday oldu lakin kazanamadı.
  • 1995 San Sebastian Film Festivali'nde en iyi yönetmen ve erkek oyuncu olmak üzere iki Gümüş Deniz Kabuğu vermişler.
  • Daha bir çok festivallerde adaylıkları ve ödülleri var. Boş film değil bu.

İzleyenler ne demiş?

  • E.Shue da , N.Cage de rolunun adamları olmuş, neifS film , gunduz izlenmeli ve çıkışta günışığının yarattığı sersemlik yaşanmalı

    Şimdi, hatun iyi oynamış, Nicolas zaten normal hayatta da aynı alkolic gözlerle bakıyo ve zaten iyi oynuyo. Senaryo acaip iyi, Stingi opimm müzikler çok iyi, herşey herşey iyi, filmin tek kusuru şu: kesinlikle sinemada izlemek gerekiyo nedense tvde kuchuk ekran ve dublaj yuzunden bayabılıyo ınsanı.. NAzarı dikkate alınası sahneler: admaın gitme kararını açıkladıgı an, tanıştıkları an (ve o diyalog mükemmel ki zaten sountrackte var), adamın kadınla ilk dışarı çıkışlarında rezalet çıktığı an, kadının tecavuze ugradıgı sahne, tuvalette ağladığı sahne, adamın öldüğü sahne,( ya ben bu filmi seviom ya)
    Puan: 10