Smoke

Smoke

1995

Ortalama Puanı: 9.6

Öykü

Yıllardır her sabah 8:30'da dükkanının bulunduğu köşenin fotoğrafını çekerek hayatın tekdüzeliğinin farklılığını ortaya döken sigara satıcısı Auggie, karısının ölümünden sonra tek satır yazmayı becerememiş müşterisi, yazar Paul ve Paul'un hayatını kurtaran yeniyetme zenci Rashid, "Öykü" başlığı altında anlatılamaz olan hikayemizin ana karakterleri. Bu üç ortak noktası bulunmayan adam Auggie'nin Brooklyn'deki sigara dükkanını merkez kabul ederek bir çok minik hikaye ve hayat dersi eşliğinde birbirlerinin hayatlarını değiştiriyorlar.

Notlar:

 • Film, senaryosuna ve diyaloglarına duyduğu saygısından olsa gerek, "A Film By Wayne Wang and Paul Auster" jeneriği ile açılıyor.
 • Berlin Uluslararası Film Festivalinde aldığı gümüş ayı başta olmak üzere bir çok festivalde ödül toparlamış.
 • Film dine karşı saygısızlık eden ana fikri ve küfürlü dili yüzünden R-Rated (Sakıncalı) olarak damgalanmış.

İzleyenler ne demiş?

 • Oyunculuk

  Valla bir çok kişi belki bok atar bu filme ama bence hiiiiiiiç zorlamasınlar. Özellikle oyunculuklar açısından çok çok iyi bir film. Sakin, rahat bir anlatım ama insan ilişkileri çok iyi işlenmiş. Harvey Baba gene konuşturmuş. Aciiip de keyif aldığı belli oynarken.
  Puan: 9
 • Hatırladığım sadece seyretmekten cok keyif aldığım.....

  Ama gene de 2 satır bişeylerden bahsetmek isterim. Filmin tamamına sinmiş olan "hayattan mümkün olduğunca zevk alabilmeliyiz" teması bence son sahnedeki babaanne ziyaretiyle yeterince tavana vurduruluyordu. Ben sevmiştim.
  Puan: 9
 • ...

  öncelikle haddimi aşaraktan bu filme değer verip yazıp,oylayanlara teşkür ederim çünkü nedense bu filmin gerektiği kadar ciddiye alınmadığını düşünmüşümdür hep.yani gösterimdeyken bursada 1 hafta oynamıştı daha sonra atv bir kez yayınladı onda da filmin içine etmişlerdi(filmin sonundaki auggie'nin hikayesini izlediğimiz siyah-beyaz bölüm yayınlanmamıştı)kesinlikle jack nicholsonla birlikte en sevdiğim aktör olan harvey keitel'a da duyduğum saygıyı arttıran bir film.herşeyiyle çok iyi,sakin,derdi olan ve derdini gülücüklerle derin bir sevgiyle anlatan bir film smoke...
  Puan: 10