Neşeli Günler

The Sound of Music

1965

Ortalama Puanı: 10.0

Öykü

...bir damlaaa, si; Ayşe'nin kedisi ve tekrar doremifasollasido! Kaptan Von Trapp, karısı öleli beri kendini dünyaya soyutlamış, çocukları içinde kendi yaşam tarzını uygun görmüştür. Yedi çocuğunu belene kampındaymışçasına yetiştirmiş, ma aile mutsuzluktan perişan olmuştur. Maria ise manastırda tutunamayan deli dolu bir genç hanımdır. Bu yüzden Von Trapp Ailesi'ne mürebbiye olarak sepetlenir. Çocuklar şimdiye kadar gelen milyon tane mürebbiyeyi kaçırmayı başarmış, şımarık çocuklardır. Ama Maria'nın bir gitarı yanında da kocaman yüreği vardır. Şarkılarla, türkülerle ve sevgisiyle önce çocukların gönlünü akabinde babanın gönlünü kazanmasını bilir.

Notlar:

  • 1938'de Nazi yönetiminden kaçan Von Trapp Ailesi'nin yaşadıklarından sinemaya uyarlama.
  • 1966 yılında 10 dalda Oscar'a aday gösterilmiş. Bunlardan en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi müzik illa ki, en iyi kurgu ve en iyi ses kategorilerinde 5 Oscar kapmış.
  • Aynı yıl Altın Küreler'den En İyi Kadın Oyuncu ve Müzikal/Komedi dalında En İyi Film Altın Küresi ile ayrılmış.

İzleyenler ne demiş?

  • doremifasollasido

    2. dünya savaşı sonrasında bir müzikal furyası başlamıştır. Bu film de o dönemde çekilmiştir ve olay savaş döneminde geçer. Savaştan kaçmaya çalışan Von Trap ailesinin yaşadıkları bu arada katı bir babanın yüregi müzik ve insan sevgisiyle dolu dadının yanında sevgiyi ve tebessümü öğrenmesi de tipik "otoriter baba-sevimli dadı" klişesi gibi değerlendirilse de bu film herhangi bir klişe ile değerlendirilmemesi gerekn bir yapıttır. Müzik Dersinde söylenen şarkı (ki dilimize "DO bir külah dondurma" olarak geçmiştir) "Happy Birthday to you" şarkısından sonra en çok söylenen ve en çok dile çevrilen şarkıdır. Christopher Plummer ve Julie Andrews birer oscar aldılar diye hatırlıyorum. Bunları araştırıp yine yorum yapacağım. Uzun zamandir vizynda değil ve eger izleme şansınız olursa sakın kaçırmayın derim. (uyarı mekanizmasına şimdiden bu film için kaydınızı yapın.)
    Puan: 10