Merkez İstasyonu

Central do Brasil

1998

Ortalama Puanı: 7.9

Öykü

Dora bir tren istasyonunda arzuhalci olarak çalışmaktadır. Eski bir öğretmen olan bu Dora her ne olduysa insanlardan tiksinir bir kadın haline gelmiştir. Müşterilerini bile çöp olarak görmekte, velinimet kavramından bihaber yaşamaktadır. Müşterilerinin mektuplarını yazmak, bunları postaya vermek gibi görevleri sırasında babasını hiç görememiş olan minik Josua ile tanışır. Josua'nın annesi aniden ölünce bu lanet kadın ve sevimli çocuk bir araya gelir ve bir yolculuğa çıkarlar.

Notlar:

 • Araştırmalarım ışığında filmden iyi elektrikler aldığımı itiraf edeyim. Konu kulağa klişe geliyor ama bilemem.
 • Çeşitli festivallerde bir çok ödül almış. En iyi yabancı film altın küresi, İki dalda Oscar adaylığı, bir de çok gurur duydukları Altın Ayıları var.

İzleyenler ne demiş?

 • konunun benzeri çoktur ama,

  bu konu çok işlendi ama diye zart zurt etmeyin. bir de üçüncü dünya gözüyle görmekte fayda var. görsel malzeme çok etkileyici; bir de yaşlı kadin çok iyi oynamış. teprik ederim. Fransızca dublajla getiren dağıtımcıya yuf olsun.
  Puan: 9
 • ulen alt yazılı fılmı sen gıt dublajlı getır

  ya sız gıdın sucu tıtanık fılmlerıne ay leneordo sonunda oldu forest gump amanın aman dıyın sonra boyle fılmlere o ne lann entel fılmı dıye gıtmeyın ne dıyım lenn ben sıze yaslı kadın gordugum en ıyı oyunculardan bırıydı arada
  Puan: 8
 • var ya, çok tatlı bir film..

  gerçekten çok güzel, etkileyici bir film. aferim, bravo. mutlaka gidin, pişman olmazsınız.
  Puan: 10
 • Yaşlı Kadın

  Filme gidemedim daha ama neden;Sıraya girdim tam bileti alıcam o yaşlı kadın dediki biz burda kırk saattir sıra bekliyoz halk emek sinemasının önünde,daha film yeni geldi sen nasıl sıraya girmezsin!İsyan başlamıştı bi kez her kafadan da bi ses çıkınca direk dışlandım sıra toplumundan!Filmdeki yaşlı teyzeyi bilemem ama benim teyzenin performans harikaydı,bravo!
  Puan: 9
 • neresi güzel lan bunun...

  Bi kere benim bir zaafım vardır.Çocukların başrolde oynadığı her filmi severim.Tamam çocuk ve de yaşlı kadın müthiş oynamış,ama varmı bundan ötesi bu filmde.Bakın burya yazıyorum, bu film sadece ve sadece çocukları ve de yaşlıları kullanıpta yapılmış bir film.Hiç bir özgün tarafı yok;çocuğun babasıyla annesini yanyana gördüğü fotoğraf sahnesi hariç hangi sahne etkileyiciydiki;siz "Hırsız" ı seyretmediniz galiba veya "kolya" yı,ya da "fatih pelle" yi...Filmi izlenebilir kılan tek şey mekanların Türkiye`ye çok benzemesi:bütün insanlar Türkler`e benziyor,hareket,duygu,düşünce,hep aynı;polislerin icraati de aynı;bizdeki şeriatçı zavallılar orda da varmış meğer...Bir gazetenin haftasonu tv ekinde bu film için kısa bir tanıtım yazısı yaz deseler aynen şöyle yazardım:"Brezilya`da hiç kimse okuma yazma bilmemektedir.Emekli bir öğretmen bundan yararlanmayı bilir..."
  Puan: 5
 • Kaysere katılmamak mümkün değil

  Yok ayısına yok küresine kandık bir sürü iş güç arasında bu filme mesai ayırdık ama halt etmişiz. Ben olsaydım eğer hatasonu tv görevlisi, aynen şöyle yazardım: "Brezilyada hiç kimse okuma yazma bilmemektedir. Lanet bir kadın ve bir küçük çocuk gezmeye karar verirler.
  Puan: 4
 • iyidi iyidi

  nefisti. batan, abes olan bi tarafı yoktu, çok beğendim.
  Puan: 8
 • Bayaa güseldi

  konunun klişe olmasına rağmen filmdeki oyunculuk, Müzikler ve atmosfer filmi sevmemi sağladı..
  Puan: 8
 • bundan iyisi can sağlığı

  3ila4 kişi ile,teknolojiyi en aza indirerek,çok zor uygulanacak bir senaryoyu böyle seyredilir hatta yutulur bir hale getirmek takdir edersiniz ki her babayiğitin harcı olmadığı gibi,türk rejisörlerin harcı hiç mi hiç değildir maalesef.Hülya
  Puan: 9
 • Gerçekler acıtır

  Bu filmi sevmek her babayiğidin harcı değil.. PII400'ün başında oturup ahkam kesen güruhtan insanlar için bu filmin içinde yaşadığını hayal etmek bile rahatsız edici sanırım.. Ama gerçek bu... Yerseniz... Film nasıl mı? Sinemada bu film izlenir işte, film gibi film..
  Puan: 10
 • Çok Güzel

  Muhteşem bir film.Kesinlikle gidin görün.Artistik oyunculuklar yok.Çok doğal ve güzel bir film.Yönetmenlik de çok iyi.Özellikle kadının ağladığı sahne beni çok etkiledi.
  Puan: 9
 • Hayat güzel, yaşamak zor...

  Sonuçta iyi bi filim olmuş görülmesi gerekli.
  Puan: 10
 • bu mevsimde böyle film,daha ne istiyonuz ve ne duruyosunuz

  abi bu mevsimde böyle bir film bulupta gitmemek için insanın hiç film seyretmemiş olması gerekir heralde.abi mütiş bi film.ama tabii filmden anlayana.benden demesi tiz elden hemen bu filme gidile
  Puan: 10
 • millet uçmuş gene

  ben zor beğenirim arkadaş iyi film yapamıyolar bunu kabul edin öle salakça her filme 10 puan vermeyin adama gülerler rezil olursunuz aleme cık cık cık hadi bakem bende veriyom puan hayrını görün
  Puan: 3