Asansör

Asansör

1999

Ortalama Puanı: 3.4

Öykü

Namık, bir elinde kamera diğerinde tabanca ile hastaneye hışımla girer ve hemşire karısı Nurcan'ı, daha sonra kendisini öldürerek "Snuff film" yönetmeni mertebesine ulaşır. İki yıl sonra, bir reality show yapımcısının dikkatini meçhul bir kadından gelen e-mail çeker. Bu e-mail'ı gönderen kişiyle tanışma hevesiyle yola koyulur. Adrese ulaşır, nacizane asansöre biner ve dördüncü kat düğmesine basar. Tam dördüncü kata ulaşacakken asansör durur. Kurtulmak için uğraşır, başaramaz, yardım çağırmak için bağırmaya başlar. Karşı dairenin kapısı açılır, nefaset bir kadın görünür ve bağırdığı için adamı bir güzel haşlar. Daha sonra ise dört günlük kabin hapsi ve nefasetin oyunları başlayacaktır.

Notlar:

 • Fransız çağdaş yazarlarından Henri Frederic Blanc'ın "Yırtıcıların Alacakaranlıkta Savaşı" isimli romanından uyarlama.
 • Mustafa Altıoklar kitabı okuduğunda film yapmaya karar vermiş ve Umut Sanat'a teklif götürmüş. O zamana kadar aynı kitaptan uyarlanmış, yönetmenliğini Benoit Lamy'nin yaptığı, Fransız-Belçika ortak yapımı "Vahşi Oyunlar" isimli filmden bihabermiş kendileri. Umut Sanat'tan "Bu filmi çoktan çektiler arkadaşım" cevabını aldıktan sonra senaryo üzerinde oynayarak kendi özgün hikayesini yazmış Altıoklar.

İzleyenler ne demiş?

 • Günümüz eleştirisi

  Filmde cep telefonu,internet,medya,televizyon ve televisyon programcıları eleştirilmiş ve günümüzde önem verilen şeylerin arka yüzünü,hayatımızda onalrdan yaşadığımız sıkıtıları perdeye aktarmış Altıoklar ve başarılı bir çalışma ortaya çıkartmış.
  Puan: 8
 • Boşverin gitmeyin!

  Amerikanvari tarzda çekilmiş bi film.altıokların yönetmenliğine bi şey diycek yok ama burası türkiye be güzelim.alışkın diiliz bööle filmlere.Bize malkoçoğlu yakışır. Bu arada asansör kabinini görmeden binmeyiniz diyen o salak yazı var ya ona da hastayım.zaten ben hep görmeden giriyorum iyi oluyor hoş oluyor. Konu daıldı ama filme de aha 6 verdim
  Puan: 6
 • gitmeyin

  mustafa altıoklar yine iyi olmadığı halde medyaya çıkacak filmin propagandasını yapacak sonra gişe hasılatına konacak.zaten sevgilisini oynatması hata.
  Puan: 1
 • Çerez

  Bende nedense filmin dayandırıldığı kitap filmden daha güzelmiş gibi bir his bıraktı... Acımasız Reality-show sunucusunu bir asansörde 4 gün kafesleyip gizli kamerayla izlemek ve bu yolla ona "gördün mü len insanlara ne yaptığını..... şşşşşşşrrrrrrrrraakk" şeklinde bir tokat atmak oldukça parlak bir buluş.. tabi senaryoya Altıoklar'ın ne derece müdahelesi var bilmiom ama, sanki film olmasa da olurmuş gibi geliyor... kitabı okuyalım bence... "ayy.. sıkılırım hayatta okuyamam.." diyenler, filme gitsin sonra kitabı okusun.. eheueue..
  Puan: 6
 • Bir MUSTAFA ALTIOKLAR Filmi

  Adam iyice Amerikan aksiyon filmlerine özenmiş.Tamamen Amerikan sineması taklidi.(Beş para etmez taklidi tabi) Bir de utanmadan A James Cameroon Film gibisinden Amerikan filmlerinin başında yazan şeyide Bir MUSTAFA ALTIOKLAR Filmi diye kasmış ya ne diyeyim.Taklitçi zihniyet sağolsun.
  Puan: 1
 • eh

  fena degil
  Puan: 5
 • Mustafa Altıoklar Salağının Çevirdiği Boktan Bi Film Sakın Gitmeyin Beş Para Etmez

  Mustafa altıoklar gitsin kapıcılık falan yapsın filim çevirmek onun neyine salak salak abuk subuk bişiler,böyle bi filmin konusunu çok mu aramış,bu filme 1 puan bile çok ama sıfır koymamışlar,İstanbul kanatlarımın altında filmide bu filim gibi boktandı,uydur uydur film çek nasılsa millet yiyo dimi mustafa artık yemezler koçum,çünkü milleti burda uyarıyoz.Artık git sen kendine başka bir iş bul,amelelik falan yap.Yazık o filmleride elektriğide boşa harcama emi,bizim zamanımızıda boşa harçama israf yaw,yurt dışından para ödenerek getiriliyo o yaktığın filmleri BU İŞLERİ BIRAK MISTAFA ALTIOKLARRR AÇ KALACAN YOKSA
  Puan: 1
 • kimse dememiş mi bu mustafa altıboklara kardeşim bu filmi çekme çeksende kimseye gösterme diye... allah allah süpanallah...
  Puan: 1
 • Lullaby

  iiiiiiiiiirençççç
  Puan: 1
 • Ne oluyo ya...

  Kız arzu sen ne güzel şeymişsin bakiim... ama bak mustafa böle film çekilmez... git zeki abi ile bi görüş nasıl çekildiğini anlatsın sana..
  Puan: 1
 • İNSAN SEVGİLİSİNİN KIÇINI BAŞINI TEŞHİR ETMEK İÇİN FİLM ÇEKMEYEGÖRSÜN, O İNSANDAN HER ŞEY BEKLENİR

  Bombok bir film. Ne senaryosu senaryo , ne oyuncuları oyuncu. Yönetmen denilen gerzek herhalde "ulan bu bizim hatunun şekil şemal yerinde. Niye sırf ben görüyom bunları? Türk seyircisini mahrum bırakmamalı" diyerekten elini kolunu sıvayıp işe girişmiş anlaşılan. Bolbol da sokmuş kamerayı kızın eteğinin içine, üç tane de medyatik tip, olmuş sana film güya. Git o bok kafanı duvarlara duvarlara vur, şayet kırılmazsa git matkapla del. Popülist denyo seni.
  Puan: 1
 • LEN MISTIK ARTIK ADAM GIBI FILMLER CEKMEYI DENESEN IYI OLUR DIYORUM HANI

  basligimdan ala yorum mu olur be guzelim
  Puan: 2
 • yaw yerin dibine soktunuz filmi

  ...
  Puan: 5
 • ...

  enterprise sen beni guldurdun allahta seni guldursun...arzuyu severim de orasını burasını acmasaydı keske...
  Puan: 5
 • ...

  Iyyyk..Ne diim.Olayin en sinir bolumu de Arsu gibi guzel bi bayanin, Mustafa Ugur'le sevgili olmasiydi.Midem bulandi.İnsan o adama asIk olur mu bea?!Yuh daa neler?!
  Puan: 3
 • Ericson'dan Para mı Aldın Mustafa??

  Filmin başında Panasonic cep telefonunun kapsama alanı dışında kaldığı asansör kabininden, filmin ortalarına doğru Ericson cep telefonu ile rahatça konuşulabiliyor. Bu bir senaryo açığı mıdır? Yoksa uyanık Mustafa Ericson'dan bu iş için para filan mı almıştır? Kimsenin günahına girmek istemem ama insanın midesi bulanıyor işte.
  Puan: 2
 • **********************

  film o kadar iğrençtiki ikinci yarı sinemada bitek ben vardım 1.yarıdada benden başka 1 adam vardı zaten... Katliam,başka bişey değil.
  Puan: 1
 • PARAYA DA YAZIK,ZAMANA DA!'!'!'!'!'böghhhk igrenc

  caniniz sikiliyor da; vakit gecsin diye bir filme gidecekseniz bile bu filme gitmeyin...sikintidan patlarsiniz...film deki elestiriler o kadar düzeysiz ve sacma sapan ki tv'de dizi yapsalar onu bile kimse izlemez. Hani "bizimkiler" de bile daha fazla senaryo war..kil oldugunuz bþr arkadasiniz varsa, tavisye edin>filme gitsin
  Puan: 1
 • şu altıpatlar yok mu?

  Altıpatlar'ın yediği ilk halt değilki bu.Bakalım daha neler patlatacak.ppppuuuuffffff Bunun da içi boş çıktı.
  Puan: 1
 • gusel

  m.altıokalar iyi bir yönetmen bence ve film çok ii olmasada beklediğimden iyi çıktı özellikle mustafa uğurlu çok iyiydi.gidin derim
  Puan: 7
 • ...

  Berbat bir film, iki ana karakter var ve biri oyuncu bile değil. Konunun (var oldugu sayılan konu) büyük ölçüde kırpılarak ortada bir sey bırakılmadıgı ortada. Filmin tek iyi yanı dikkati dagıtmıyo ve görüntüler cok güzel ayarlanmıs. Gitmeyin degmez.
  Puan: 1
 • filmi anladığınızdan emin misiniz?

  Film kesinlikle, bir insanın kendi kişiliğini nasıl soruşturduğunu çok iyi bir dille anlatıyor. Filmi beğenmeyenleri ve bu filmin iyiden iyiye Amerikan vari bir film olduğunu söyleyenleri kesinlikle anlamıyorum. Propaganda filmi gösterime girdiğinde de aynı şeyler söylendi. N'oldu? Sonuçta bir Türk filmi olarak gitti Fransa'da, Bastia'da, Çin'de ve İspanya'da aslanlar gibi EN İYİ FİLM ödüllerini aldı geldi. Asansör'ü de vurun bakalım yerden yere. Mel Gibson'un bi filmi gelse böyle düşünmesiniz di mi... Özellikle şu Arzu ile Mustafa Uğurlu'yu birbirine yaktıramayan arkadaşları şiddetle kınıyorum. Demek ki bir oyuncunun oyunculuk gücüne değil yakışıklı olup olmadığa dikkat ediyor bu pek sayın arkadaşlar. Mükemmel bir oyunculuk performansı var filmde. Gözardı edilmemeli. Eeeee. Tabi burası Türkiye. İsteyen istediğini yazar. Ama biraz daha gerçekçi olmanızı öneriyorum. Bitti.
  Puan: 9
 • arzu

  bence filmde ki en onemli soru şu: kızıl mı sarışın mı???
  Puan: 3
 • ben filme gitmedi ne yalan diim

  Çekimlerine şahit oldum , "Bu filme giden o pis saçlı yönetmen gibi olsun" dedim
  Puan: 2
 • GİTMEYE BİLE GEREK GÖRMEDİM

  yönetmen Musti.başrolde sevgili.biraz da fragmanın seyri.işte size gitmememin nedeni (şimdi farkına vardım,çok şair ruhluymuşum bee!!)
  Puan: 1
 • iğrenç bir senaryo

  Sevgili mustafa altıoklar'ın önceki iki filmine kanarak gittiğim bu film gerçekten beni hayal kırıklığına uğrattı.Kendi sevgilisine film yapmış hepsi bu.iğrenç oyunculuk iğrenç senaryo ve iğrenç bir yönetmenlik denemesi.küfretmeye bile değmez.
  Puan: 2
 • gitmedik

  gitmicez de. dimi aşkım?
  Puan: 1
 • MUHTEŞEMDİ

  neden muhteşemdi söyliyeyim.çünkü asla filmi artı parantezlerle açmadan yalın bir şekilde anlatmıştı da altıoklar ondan.üstelik uğurlu da filmin en iyisiydi
  Puan: 10
 • 4. Sikki gerceklestirin

  Arkadaslar bu film aslinda bir kisa metraj filmi olsaymis evet gercekten guzel olabilirmis fekat Moustinin bu derece abartmasina gerek yokmus gercekten ayrica kesinlikle 10 puanlik bir filim degil...
  Puan: 4
 • Sevgili Mustafa

  01-) önce git Chp logosu gibi olan soyadını deiştir 02-)Film yaparken adam gibi konular bul 03-)Filmi adam gibi çek 04-)filimde Sevgilinin orasını ve ek olarak burasını (nah burası işte elimle gösteriom) açmakla film olmayacağını iyice kafana sok ki boşluklar dolsun 05-)Türk Sineması iyi olacak deyip kendini komik durumlara düşürme 06-)Ankara'nın plaka numarası (espri Gani Müjde'nin Beraber ve Solo Kaygılar kitabından alıntıdır) 07-) Yok yok sen en iyisi yukarıda söylenen her şeyi unut ve Yönetmenliği bırak. 08-) E ama işsiz kalırım diyorsan Sana Direk boyamak veya yılan boğmak veya kaldırım boyamak gibi işler verebilirim. 09-) beni ara 0900 912 10 23 10-) Aramassan Arzuya sor ne yapacağımı o bilir. 11-) Bye
  Puan: 1
 • Bu filme beleş girmeye çalışın...

  Öğğğğ falan....
  Puan: 1
 • Ya karsilastirmak gibi olmasin ama...

  Sahsen ben evde oturur,kendime bir suru Hababam Sinifi kasedi kiralar,guzel bir seyler izlemis ve edinmis olmanin hakli gururunu yasarim ya ... yuzlerce turk filmi var buna bin basan...
  Puan: 1
 • ya filmi batırıp çıkardınız be....

  ya filmin neresi kötü yaww..hadi siz beğenmediniz ama neden gitmek isteyenleri soğutuyosunuz..heey gitmeyi düşnenler gidin gidin siz en iisi..ya kıskanıyosunuz dimi musatafayı..onun gibi film yapamıyosunuz diye..ayıp size..ne diim artık AYIP AYIP..gidin siz gidin gidin :)
  Puan: 10
 • Basit bi taklit!!!!

  geçen ay bi şifreli kanalda seyredebildim orjinalini.tıpkısının aynısı aha işte yaw.film biraz da medyaya yönelmiş bir vaziyette olsa da gene de taklit diyorum,başka bişey demiyorum...haa bi de 9 eylül bilg. müh. 2. sınıfa selam diyorum.....
  Puan: 2
 • benim en begendiiiim turk filmi

  Yaw super bi film yaaaaa........ tv de seyrettim..... ammaa bayıldım FRANSIZLARIN eline saglık
  Puan: 10
 • Türk sineması üzerine...

  Sinemada torpil ne kadar geçerlidir? Torpil yapılan bir dişiyse nereye kadar müsamaha gösterilir? Siz hiç kendinize "Ben ne zaman adam olacam" diye sordunuz mu? Eminim sormuşsunuzdur, daha doğrusu bu soruyu ortalama 2-3 günde bir soran birileri vardır. Peki Mustafa 6oklar bu soruyu ne zaman soracak? 5 yaşında, otu boku öğrenmeye hevesli, herşeyi soran biri gibi gözükmek istemem ama gerçekten merak ediyorum. Sayın 6oklar, sinemaya atılma fikrinize saygı duyarım. Teknisyen olarak, kameraman olarak, dublör olarak (ki o tipte aktör tanımıyorum) sinemaya hizmet verebilirsiniz ama lütfen yönetmen olmayı denemeyin. Psikolojik bir film çekmek istiyorsanız toplanın arkadaşlarınızla, küçük bir el kamerasıyla yapın işinizi, oturun izleyin, çoğaltın arkadaşlarınıza dağıtın ama bunu lütfen nezih Türk toplumu ile paylaşmayın. Hep söylerler ya; "Bunları okumayacağınızı biliyorum ama" lütfen biz Türk sinema severleri kendinize düşman etmeyin. Siz de Sinan Çetin bey gibi gidin "Film Gibi" formatında bir program yapın. Bizi ağlatmak istiyorsanız öyle bir program ile ağlatın. Nasıl rahatladım anlatamam...
  Puan: 2
 • Arzu Yanardağ bile yetmemiş

  Filmi televizyonda izledim iyiki de para verip sinemada izlememişim diye düşündüm. Filmin konusu o kadar vasat ki Arzu Yanardağ bile bu filmin izlenmesi için yeterli bir bahane sayılmaz. Televizyonda bile izlemeyin.
  Puan: 3