Kayıkçı

Kayıkçı

1999

Ortalama Puanı: 4.2

Öykü

Evdokia, Sakız Adası'nda meyhanecelik yapan bir ailenin kızıdır. Nezih ise Çeşme'de balıkçılık yaparak geçinen sağır dilsiz bir gençtir. Çeşme festivali sırasında kasaba meydanına kurulmuş sahneye Evdokia çıkar ve "Gel Kayıkçı" şarkısını söylemeye başlar. Çeşme'nin delikanlıları şarkı sırasında, Nezih'i havaya atarak Evdokia'nın ve Nezih'in birbirlerini görmelerini sağlar. Ateş yanar, Yunan kızı ile Türk balıkçı arasındaki olanaksız aşk başlar. O günden sonra Evodika'yı bir türlü unutamayan Nezih, ona ulaşmanın yollarını arar. Bir gece dahiyene buluşuyla, kamyon lastiğine atladığı gibi Sakız Adası'na yüzer. Siz de takdir edersiniz ki, şambrel* tepesinde gelen garip adamı Yunan pek de hoş karşılamaz.

Notlar:

 • Mübadele sırasında Yunanistan'a giden bir Yunanlı'nın Türkçe Yunanca yazdığı "Kayıkçı" şarkısından ve Çeşme'de yaşayan Nezir isimli sağır dilsiz bir adamın öykülerinden derlenip, senaryolaştırılmış.
 • Kültür Bakanlığı filme 5 milyarlık geri ödemeli kredi verirken, Yunan Film Merkezi, film masraflarını karşıladığı takdirde ödenmek koşuluyla 10 milyarlık kredi vermiş. Avrupa Konseyi Sinema Fonu (EURIMAGES) ise yaklaşık 57 milyar liralık bir kredi sağlamış.
 • Herkes kendi dilini konuşmuş. Bu yüzden Yunanca olan bölümlerde Türkçe, Türkçe olan bölümlerde Yunanca alt yazı olacakmış.
 • * Simit ile barışık olmayan kişiler olarak otomobil iç lastiği ile; şamnel ile, şamrel ile yüzmeye alışkınız biz. İşte dilimizde bu iki hale sokulan kelimenin aslı "şambrel" imiş. Fransızca'dan bize gelmiş, karpuzla beraber denize düşmüş.

İzleyenler ne demiş?

 • yok yaw...olmamış.....

  cok kasvetli bi film....ruhum sıkıldı..ne gerek var gitmeye..yani film kaliteli görüncek diye kasmışlar da kasmışlar..bence sevdiğinis bi filme bi daha gidin buna gitmeyin..yaw sevmek kolay ve güsel bi şeydir bunu bu kadar dramatatise etmenin bi manası yok ki....sevelim sevilelim arkadaslar..
  Puan: 1
 • Yok ba ayçam ba

  Abarttıın kadar deyil banam...Yani idare eden bi film...Ayrıca olaya kasvet şeklinde bakmak çok yannış-yaani bu filme biraz havada diyebilirsin ama asla kasvetli deyil. Dedik işte idaare eder. Hiç diilse o Mektup filan gibi gerzek, sanat yapçam diye sanatın içine sıçan bi olay yok. Güzel, neşeli, bitince 'Acıba kızla oolan kurtuldu mu, yoksa nooldu' geyikleri yapılcak bi film. Veriyom bi 6.
  Puan: 6
 • o benim arkadaşım

  film o kadar iyi değil.çok da önemli değil.benim içimde bir acı var da onu paylaşacağım.ordaki katerina benim arkadaşım(bodrum kısa film festivalinde tanıştım)ben de sinema öğrencisiyim ve ilk kısa filmimde oynayacaktı.ama şimdi meşhur oldu ve oynamayacak,az puan verin oynasın. ama çok iyi biri olduğu için(yönetmeni,senaristi de tanıyorum)5 veriyorum.
  Puan: 5
 • Sevmedim

  Sevmedim, sebebimde var... e daha ne?
  Puan: 1
 • yılan hikayesi

  filmi kanalde de izledim süper bişi bayıldım bu film 1999 da çekilmedi hem bikerem bu memolinin toy hali
  Puan: 10