Ayışığı Kutusu

Box of Moonlight

1996

Ortalama Puanı: 8.4

Öykü

Al, orta yaş krizinin eşiğinde, disiplinli, sorumluluk sahibi bir elektrik mühendisi. Patronu tarafından çok sevilen fakat aile çevresi ve iş arkadaşları tarafından pek hoşlanılmayan bir adamdır. Özel bir çabayla iş arakadaşları ile iletişim kurmaktan kaçındığı için soyutlanmıştır. Bütün bunların dışında bir özelliği daha vardır ki; bu da olabilecek olumsuz şeyleri hissedebilmesidir. İçinde yine böyle bir hisle savaşırken, birden üzerinde çalıştıkları proje iptal edilir ve bütün çalışanlar 4 Temmuz tatili için evlerinin yolunu tutar. Al ise karısını arayıp işinin uzadığını, tatilde evde olamayacağını bildirerek felekten bir hafta çalmak ister. Önünde planlanmamış, tamamiyle kendine ait bir hafta vardır. Amaçsızca yola çıkar. Çocukluğunun güzel anıları arasından Splatchee Gölü'nü bulup çıkarır ve göle gitmeye karar verir. Oraya vardığında korkunç bir hayal kırıklığına uğrar çünkü gölün eski halinin üzerinden yeller esmektedir. Göl mahvolmuş, kirletilmiştir. Bu düş kırıklığının üzerine tam eve geri dönmeye karar vermişken,özgür ruhlu genç bir çocukla tanışır ve onun peşine takılır. Artık herşey - istediği gibi - kontrolünden çıkmıştır.

İzleyenler ne demiş?

 • Genel-geçer değerlerin toplumda oluşturduğu dinginlik

  Bence bu film son aylarda vizyona girmiş Matrix'ten sonraki en güzel film.İnsanı sürükleyen, düşündüren, titizlikle oluşturulmuş bir yapıt. Sade, zaman zaman heyecanlı, amaçsızlığı amaç edinen bir adamın öyküsü. Ama ne var ki tek düşüncesi daha fazla para vurmak olan salon işleticilerimiz bu filmin fazla izlenmeyeceğine hükmetmişler herhade ki bizi koskoca metropolde iki salona hapsetmişler. İnşallah hükümet kanun hükmünde kararname çıkartıp bu ikisi hariç bütün sinema salonlarını huzurevi yapar da siz de ibret alırsınız biraz. Sürü toplumdan sıyrılıp ortak değer yargılarını aşın ve bu filme mutlaka gidin.
  Puan: 9
 • Basit ve güzel...

  İlk defa bi haftada iki filme gittim ama deerdi çünkü aynı Basit Bir Plan gibi bu da dingin sade akılcı ve güzeldi. Keşke böyle filmler daa çok gelse buralara...İhtiyacımız var kesinlikle.
  Puan: 8
 • ...

  Torturro'nun ve yeni yetmenin insana benzer oyunları & içinde bulunduğumuz bulantıdan, karabasandan, çocukluk düşlerimize tedirgin ama neşeli bir kaçışın öyküsü...daha ne ister insan..Gidip de sıkılanlar evde tüp patlatıp, komşularına kurşun sıkıp poz verebilirler helbette.
  Puan: 8
 • harika

  gerçekten harika bir film.turturo her zaman ki gibi döktürüyor . bence son yıların en iyi oyuncularından biri . yönetmenin anlatımını çok sevdim . gidin , görün.ben kadıköyde izledim salon rezaletti s,z en iyisi beyoğlundakine gidin
  Puan: 9