Rüzgar Gibi Geçti

Gone with the Wind

1939

Ortalama Puanı: 7.9

Öykü

Scarlett, Tara'da ailesi ile yaşayan, biraz şımarık ve bencil, aynı zamanda da güzel bir kız. Sevdiği erkek Ashley ile evlilik hayalleri kurarak yaşamaktadır. Scarlett ile evlenmeyi aklının ucundan geçirmeyen Ashley ise mülayim kuzeni Melanie ile evlenmeye karar verir. Scarlett inatçı biridir, babasının ve sadık hizmetkar Mammy'nin uyarılarına kulak asmayarak bir barbekü partisinde Ashley'i kenara çeker, Melanie yerine kendisiyle evlenmesini ister. Reddedilir. Bütün bunlara tanık olan, Scarlett'in güzelliğinden ve tavrından çok etkilenen yakışıklı jön Rhett, burada olaya dahil olur. Ashley, Scarlett'i; Scarlett, Rhett'i reddeder. Parti sona erer, zaten eli kulağında olan Kuzey-Güney Savaşı başlar. Scarlett, Ashley acısından sonra başka bir adamla evlenir. Fakat kocası kısa süre sonra savaşta hayatını kaybeder. Scarlett, kendini toparlamak için Atlanta'ya giderek, askerler için düzenlenen bir yardım balosuna katılır. Yakışıklı Rhett'in de baloda hazır bulunmasıyla tekrar karşılaşırlar. Sonrasındaysa hem Scarlett'in inatçılığı, hem de savaşın gölgesinde aşkları, rüzgar gibi geçer, gider.

Notlar:

 • Margaret Mitchell'in aynı isimli romanından, sinemaya uyarlanmış.
 • Film, üç yönetmenin elinden çıkmasına rağmen bunlardan sadece birisi kayıtlara geçmiş ve ödül almış. Bunlardan birincisi George Cukor, yerini devralan Viktor Fleming ve son olarak Sam Wood.
 • Filmin senaryosunun tamamlanmasında tamı tamına 25 kişinin emeği geçmiş.
 • 1940 Akademi Ödülleri'nde 13 dalda aday gösterilmiş. En iyi film, en iyi kadın oyuncu, en iyi senaryo, en iyi müzik dahil olmak üzere 8 Oscar kazanmış. Bunların dışında dramatik yapıyı oluşturan dış donanımın kullanımındaki başarısıyla, onur ödülü ve yine prodüksiyon için düzenlenmiş donanımın kullanımındaki öncülüğüyle, teknik başarı ödülü almış.
 • Hattie McDaniel'in, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alması, Hollwood'da ödül alan ilk siyah oyuncu olarak kayıtlara geçmiş.
 • Scarlett O'Hara rolü için Vivien Leigh, içlerinde bir çok ünlünün bulunduğu 1400 aday arasından seçilmiş.

İzleyenler ne demiş?

 • Uzun mu uzun bir pembe dizi

  Televizyonda yayınlanan pembe dizilerin biraz daha uzunu ve tam bir felaket tellalı. Scarlett uzaktan yakından alakası olan hemen hemen herkes ölüyor. Savaş,yangın, hastalıklar, açlık. Ama insan yaklaşık 4 saat bouynca sıkılmadan filmi izliyebiliyor ve ertesi gün kalktığında galiba bu filmi izlemekle iyi birşy yaptım diyebiliyor.
  Puan: 8
 • ryan'a katiliyorum

  Gercekten de uzun metraj pembe dizidir bu film. Ama herkezin en az bi kere izlemesi gerekir, cunku Hollywood'un en unutulmayacak filmlerindendir. Ayrica Zuxxi'nin notlarina bi ilave: Bu film "En iyi film" oskarini alan ilk renkli filmdir.
  Puan: 8
 • Bir ilave de benden

  YYukarıda arkadaşların da belirttiği gibi Oskar almış ilk renkli film. Bu arada Vivien Leigh ve Clark Gable filmde birbirlerine aşık birçifti canlandırırlarken (bakmayın takışıp durduklarına) film setinde sürekli kanlı bıçaklı imişler. sebebi Gable Leigh'i çok kaprisli buluyor Leigh ise Gable'in sürekli viski kokmasından şikayet ediyormuş. Bu arada orjinal romanı da okudum ve filmde yer almayan bir ayrıntı Scarlet Reth Buttler'dan önce iki evlilik yapıyor ve her evliliğinden birer çocuğu oluyor. Yani Bonnie Blue Buttler ilk çocuğu değil. Bunu da bilgilerinize sunarım. Son bir not: Margaret Mitchel romanı zamanının en çok satan romanı. 3 ciltlik bir eser. ve devamının yazılmasını istememiş. film de zaten romandaki gibi "Yarın yeni bir günü müjdeler" diye bitiyor. Ama romanın devamı satıldı ve ilk çıktığı sene biraz sansasyon yaptı ve hemen söndü. Aynı başarıyı yaklayamadı.
  Puan: 10