Askerin Zaferi

Glory

1989

Ortalama Puanı: 9.2

Öykü

Amerikan iç savaşı sırasında orduda ilk kez siyahlara yer verilecek olması, siyahları savaşa hazırlamaya gönüllü olan Subay Shaw için büyük sorunlar yaratır. Düşman zaten düşmandır, üstelik ön yargılıdır; zencilere önderlik edecek subayların katline muazzam öncelik vermektedir. Onlar düşman olduğu için bu tutumlarına katlanılabilir belki ama, Shaw'un kendi subay arkadaşlarının da konuya tepki vermesi her şeyi güçleştirir.

Notlar:

 • Robert Gould Shaw'un savaş sırasında yaşadığı gerçek olayları içeren mektuplarından yola çıkılarak ve Peter Burchard'ın "One Gallant Rush", Lincoln Kirstein'ın "Lay This Laurel" isimli kitaplarıyla desteklenerek hazırlanmış bir film.
 • 1990 yılında beş dalda Oscar'a aday gösterilmiş. En iyi görüntü yönetmeni, en iyi ses ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında (Denzel Washington), üç adet Oscar'ı kapmış.

İzleyenler ne demiş?

 • ******TV DE SEYRETTIM AMA.......*******

  keşke sinemada da gitseydim dedim o neydi yaw bi kere karakter seçimleri kesinlikle çok iyi yani adamlar CASTING olayından bitirmişler işi zaten ayrıca konuda ii hem gerçek olması hem işlenişi açısından helal walla şu amerikalılara kızıyoruz falan ama adamlar film olayını artık aşmışlar biz hala salak psikolojik filmler yapıyoruz......
  Puan: 9
 • çok güzel olmus çoook...

  Sinemaya bakis açimin yeni yeni degistigi siralarda televizyonda izleyip kendisine hayran kaldigim bu yapit, bana Morgan Freeman, Denzel Washington gibi saygideger abilerimizi tanitmakla kalmayip duygulandirmis, aglatmistir da beni. Çok iyi islemisler konuyu be. Helal olsun emegi geçen herkese.
  Puan: 8