Merhaba Yoldaş

O Que É Isso, Companheiro

1997

Ortalama Puanı: 5.0

Öykü

Bir gazeteci olan Fernando ve arkadaşı Cesar 1960 sonlarında, diktatör rejime karşı savaşmak için MR-8 (8 Ekim Devrimsi Harekatı)terörist grubuna katılırlar.Örgütün ilk protesto harekatı bir banka soyugnudur. Cesar bu banka soygunu sırasında yaralanır ve yakalanır. Örgütün ikinci eylemi ise daha fazla ses getirecek Amerikan büyük elçisini kaçırmaktır.. Üç, beş genç bu işe gönül koyar, büyük elçi başarıyla kaçırılır. Elçinin hayatına karşılık, fidye olarak on beş politik suçlunun salıverilmesini isterler. Bu kaçırılma olayı , daha sonra genç ve tecrübesiz teröristlerin kendilerini sorgulamalarına dönüşür.

Notlar:

 • Bir gazeteci olan Fernando Gabeira'nın romanlaştırdığı gerçek öyküsünden sinemaya uyarlanmış.
 • 1998 yılında en iyi yabancı film dalında Oscar'a aday gösterilmiş.
 • Sinema gösterimi için filmin ismi " Merhaba Yoldaş" olarak çevrilmiş fakat televizyon gösterimi için "Eylül'de Dört Gün" şeklinde yani doğru çevrilmiş. Neden bilemedik.

İzleyenler ne demiş?

 • Deja Vu

  Siz benim 2 verdiime bakmayın, filme girmeden once bozuk kumpir yemisim o bakımdan....Filme gelirsek..Mide bulantımdan anladıım kadarıyla surukleyici amma bende uyandırdıgı his 'ben bunu daa once seyretmedim mi yaf'oldu....Coook klasik yine de izlenesi bir yapıt(bak bak ne cumlelerde kurarmısım..)
  Puan: 2
 • ölüm korkusu

  son sahnesiyle sanırım hiç unutamayacağım bir film..karakterden daha çok beğendiğim için oscarı almalıydı diye düşünüyorum .. mutlaka izlenmeli bence
  Puan: 8