zuxxi.com
Yönetim
Oyuncular
Senaryo
Müzik
Görüntü

Hua Yang Nian Hua

Aşk Zamanı

Enfes

Festival kapsamında bir kere izleyip hayran kaldım, sonunda hasrete dayanamayıp videosunu ısmarladım bu filmin.
Neden?
Külliyatını ezberlediğim, filmlerini defalarca izlediğim Wong Kar Wai efendinin son ve en güzel filmidir de o yüzden.
Filmi izleyip çıktığımda aklıma gelen ilk kelime "tutarlılık"tı. Mantıksal tutarlılık, konunun tutarlılığından bahsetmiyorum.
Görüntülerin, yönetimin tutarlılığı.
Başından sonuna kadar belirlenmiş bir mizansene uyuyor Wong Kar Wai, ve filmin hiçbir saniyesinde yadırgayacağınız bir tane bile plan koymuyor sahneye.
Ve sonuçta öyle garip ve elektrikli bir film elde ediyor ki, bırakın sevişmeyi, öpüşme bile olmadan "dokuz buçuk hafta" hissiyatını yaratabiliyor; Maggie Cheung'un yolda yürümesini bile bütün bir Meg Ryan filmografisinden imtina ettirebilecek güzellikte çekebiliyor; ve en nihayetinde seçtiğim nickin ne kadar isabetli bir karar olduğunu ispatlıyor.
İstediğim kadar iyi ifade edebildiğimden emin değilim; kısaca şöyle diyeyim:
Eğer ki sinemaya hakettiği değeri ve zamanı veren insanlardansanız; bu filmi sakın ola kaçırmayın.
Eğer ki "Aşk filmi" deyince aklınıza Ben Afleck ile Sandra Bullock'un "önce nefret, sonra aşk" klişeli saçma salak filmleri geliyor ise uzak durunuz.
Birbiriyle oynaşan, esprili, şen şakrak ve yapay genç aşıklardan ziyade; söylenemeyen, dile getirilemeyen duyguların iç sıkıntısını içinde barındıran filmleri tercih ediyorsanız;
"İn the mood for love" sizi bekliyor...

10 Puan

caponsever

Yüzyılın ilk büyük aşk filmi? Muhtemelen.

Festivalin en çok beklediğim filmiydi. O kadar güveniyordum ki, konusunu bile okumamıştım. Genelde tersi olur ama beklentilerin hakkını fazlasıyla veren bir filmdi bu. Dört gözle bekledim gösterime girişini, nihayet geldi. Dört ay geçti üzerinden ve üzerimdeki etkisinde en ufak bir düşme yok.

Tony Leung, o nasıl bir oyunculuktur? Maggie Cheung, nasıl bir asalettir onunkisi? Wong Kar-Wai, her sahnede mi doğru yere koyarsın kamerayı, bütün planlar mı kusursuz birer tablo gibi durur? (Görüntü yönetmeni Chris Doyle'a da saygılarımızla) O müzikler böyle mi etkiler insanı? Büyüleyici. Tek kelimeyle. Kesinlikle görülmeli. O dile gelmeyen ama havada koklayabileceğiniz, adeta dokunabileceğiniz aşka mutlaka şahit olmalısınız. Ben ikinci kez olacağım en azından.

Bazı sinema yazarları filmden başlıktaki gibi bahsediyorlardı, sanırım haklılar.

10 Puan

EdVed

Sigara Tüttürmeli

Amcam ne güzel sigara içiyordu öyle ya. Ananem de bir zamanlar sigara içerkene böyle tüttürürdü. Ama onunki içine çekmediği için tüterdi, bi de üstüne sigarası Maltepe'ydi. Bi sigara yaktı mı göz gözü görmezdi.

Ha, filmi yorumluyorduk di mi? Çok fazla detaya inmeden acayip detaycı bir yönetmen olan Wong'un bu filmdeki en baba detayına (yani benim için öyleydi, tüylerimi ürpertti sahne) şöyle bir dokunup geçiyim. Filmin başlarında binadan çıkarkene hatun kişi elini kapanın pervazına koyar ya... Hani hepimiz yaparız ya...
İşte günlük yaşamda "o anda" öneminin farkında olmadığımız dokunuşlar gibi dokunuyor film. Öyle işte...

Yine hassas yaptım.

9 Puan

jixus

aylardır bunu bekliyordum...

ben de filmi festivalde seyredip, seyretmeyenlere ballandıra ballandıra anlatanlardanım.. ne zaman ki vizyona gireceğini öğrendim.. o gün bugündür bekliyorum.. tabii ki tekrar izleyeceğim. yönetmen mi diyim, görüntü yönetmeni mi ,kurgu mu.. yaa bir film bu kadar "bütün" olabilir mi?duygusallık çok yoğun ama kesinlikle melodram izlemiyorsunuz.. ve görüntünün müzikle birleşimi.. o müzik hala kulaklarımda, aylardır.. şimdiye kadar beni en çok etkileyen film müziği oldu ve festivalden beri mırıldanmaya çalışıyorum, hatırlamıyorum.. tekrar izlemek çok çok keyifli olacak. mutlaka ama mutlaka görün.. ucuz amerikan filmleriyle sakın kıyaslamayın çok büyük bir tata alacaksınız..

10 Puan

nesy

Güzelmiş cidden

Filme gitmeden önce yukardaki bikaç yorumu okumuştum. "Nası oluyo ööle muhteşem görsellik filan?" dediydim, cevabımı bugün aldım. Bööle oluyomuş.
Ağır tempolu ama bi şekilde saran bi film yapmış çinli. Karakter salatasından kaçınarak bütün çinlilerin aynı göründüünü düşünen beni de düşünmüş sağolsun.
Pek aşk filmi seyretmem, seyrettiğimi de anlamam. Zaten vizyona da pek aşk filmi (romantik komedi diil) girmiyo. Zira kanaatimce (bu filmi izledikten sonra edindiim bi kanaattirdir bu) aşk filmi çekmek en az bilimkurgu filmi çekmek kadar zor bi iştir. Her iki türde de filmin acımasız seyirci tarafından gülünç bulunması ihtimali yüksektir. Wong bey (izlediim ilk filmidir) riski göze almış, "ben yaparım" demiş, çok da leziz yapmış; aşkı göstermeden, adını bile anmadan benim gibi bi adama aşk filmi seyrettirmiş, beğendirmiş.
Gerçekten de "gençler sevsin birbirini, mutlu olsunlar, ben de seyrediim" die amacı olanları hayal kırıklığına uğratabilir zira filmin içinde fazlasıyla hayal kırıklığı var. Pek ferah bi film diil yani. Filme gidin, Wai ve Cheung'un birbirlerine bakışlarındaki sıkıntıyı gördükçe siz de sıkılın, tadın.

8 Puan

duncan idaho

Aşk filmlerini sevenler gitmesin !

Başlığa bakıp da şaşırmayın. Bildiğimiz sulugöz aşk filmlerinden değil. Vallahi ben de aşk filmlerini pek merak etmem. Çünkü; gidişatın veya bitişatın (biliyorum, "bitişat" diye bir kelime yok ama kafiye olsun diye uydurasım geldi :) ) ne olacağı malum. Konuyu bu filme bağlarsak ne gidişat, ne de bitişat (bak yine yazdı kerata :) ) klişe değil. Filmin tanıtımını TV'de gördüm ve "Bu filme gitmeliyim" dedim. İzleyen birinden fikir almadan ve sadece tanıtımını görerek gitmeme rağmen, hayal kırıklığına uğramak bir yana, büyük haz duyduğum ve dimağımda yer eden filmlerden biri oldu. Yönetmenin yaklaşımı ziyadesiyle takdire şayan, oyuncuların performansları çok iyi, çekimler harika, müzik seçimi nefis... Bu methiyeleri, "uzakdoğu" dan gelen bir film olmasına bağlayarak ve affınıza sığınarak bir espri yapayım: "Capon yapıyo abicim" :)

"İZLEMEYEN OKUMASIN" paragrafı açıp çok etkilendiğim iki enstanteneyi yazmak istedim. Birincisi; Kadının "Metresin var mı?", İkincisi; adamın "Senden ayrılmam lazım" cümlesiyle başlayan sahnelerin bir prova olduğunu anladığım anda yaşadığım hezeyan çok hoştu. Basit bir fikir denebilir ama oldukça etkileyici biçimde işlenmiş. Esasında böyle filmleri anlatmak için tümceler kifayetsiz kalıyor. Çünkü duyulan hazzın izahı çok zor. Hani daha önce hiç yemediği yemeği birine tarif etmenin zorluğu vardır ya, hah, işte aynen öyle :)

Biraz sulandırarak anlattım ama gerçekten fazlasıyla kayda değer bir yapım. Laf olsun diye kullanmadığım bir klişeyle yazımı bitireyim; gerçek sinemaseverler kaçırmamalı...

10 Puan

Fenman

Hala ektisindeyim,

Bu filme gitmeden önce, neden bu kadar az yorum yapılmiş diye aceba diye sormuştum kendime. Nedenini biliyorum artık: söyleyecek söz bulamıyorum ben de. aşk filmlerini sevmiyorsanız bile, temposu olmayan filmlerde uykunuz geliyorsa bile, hayata hep olumlu açıdan bakarım ve mutsuz sonlardan nefret edirim diyen biri olsanız bile gidin. Gidin ve bir kamera böyle planları nasıl çekebilir görün. O aynalar nasıl böyle kullanılabilir dumur olun. Yukarıdaki bilelerle ilgilenmiyorsanız yaşam ve yaşam provaları zaten boğazınıza kuru ekmek gibi oturacak ve salondan çıkarken yapacak yorumunuz olmayacak.

10 Puan

UbermenscH

let down

filmi izleyenler hep begenmis. ben cok guldum. blair cadisi'ndan beri bu kadar igrenc bir yapim izlememistim. çin'den adam çikmazmis. evet, çikmiyor. iğrenç.

1 Puan

Hower

Hayal kırıklığı

Mademki herkes bu filmden bahsediyordu, mademki bu kadar beğenmişti herkes; gidip ben de göreyim, beğeneyim, duygulanayım dedim.

Nithekim gittim de....
Ama ne yazık ki planladıklarımın hiç birini yapamadım.
Tamam, filmin bazı kısımlarında -oyuncuların büyük katkısıyla- dokunaklı, etkileyici sahneler izledik.
Ama ne bileyim çok yavan, çok basit geldi bana film.

4 Puan

Affedilmeyen

Sigarayı yeni bırakmışsanız kesinlikle gitmeyin...!!!

Bir filmi bu kadar güzel yapabilmek herhalde her yiğidin harcı olmasa gerek... sinema izleyicisi iseniz, ki bu satırları okuyorsanız öylesiniz , sinema anlayışınıza çok şey katacak bu filmi görmelisiniz derim... kesin fanatikleri çıkacak bu filmin... ben dahil..:))

10 Puan

udwan